BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Zašto kasni polazak u krevet i nije najbolja ideja za Vaše zdravlje?

Naravno, zabavno je ostati budan do kasno, pričati sa mesecom, gledati filmove koji Vas teraju da se pribijete uz ćebe i da uživate u tišini noći, ali da li ste se ikada zapitali da li kasniji odlazak u krevet predstavlja uzrok nekih loših faktora za Vaše zdravlje? Mi jesmo i istina je! Evo i kako …

Potrudite se da ne ležete kasno, a evo i zašto

Naravno, zabavno je ostati budan do kasno, pričati sa mesecom, gledati filmove koji Vas teraju da se pribijete uz ćebe i da uživate u tišini noći, ali da li ste se ikada zapitali da li kasniji odlazak u krevet predstavlja uzrok nekih loših faktora za Vaše zdravlje? Mi jesmo i istina je! Evo i kako …

Dobitak na telesnoj masi

Tako je – ukoliko ostajete budni do kasno to Vam može doneti suvišne kilograme i uništiti sav Vaš trud i znoj koji ste ostavili u teretani pre toga. I najgora stvar u vezi ovoga je to što ćete biti potpuno nesvesni toga!

Kako kasniji odlazak u krevet utiče na telesnu masu?

Pre svega, to što ostajete budni do kasno otvara Vaš apetit, a kasni obroci opterećuju telo, dok kalorije koje se unesu u večernjim satima često završe direktno u telesnim mastima. Skorašnja istraživanja iz SAD-a su takođe potvrdila i vezu između telesne mase i uobičajenog vremena odlaska na spavanje – što ljudi kasnije idu na spavanje, to i kazaljka na vagi odmiče dalje.

Nesanica

Ostati budan i posle ponoći, a potom spavati skoro do podneva i nije neki problem, zar ne? Ipak ćete dovoljno spavati, bez obzira na vreme u koje ste otišli u krevet… Pogrešno!

Kasni odlazak na spavanje remeti Vaš prirodni ciklus sna

Uopšteno govoreći, kasniji odlazak u krevet sa vremena na vreme i nije tako veliki problem; ali redovan kasni odlazak na spavanje jeste. On remeti Vaš prirodan ritam spavanja, što može čak biti i uzrok nesanice – problem sa uspavljivanjem i spavanjem, a to zauzvrat donosi razne druge, potencijalne probleme.

Utiče i na plodnost

Ko bi i pomislio – istraživači su utvrdili da kasni odlazak na spavanje može zaista imati negativan uticaj na plodnost, naročito kod žena.

Kako kasniji odlazak na spavanje može uticati na plodnost?

Melatonin je hormon koji je odgovaran i za čuvanje ženskog jajašceta od oksidativnog stresa. Izlaganje svetlosti noću smanjuje produkciju melatonina u telu, što potencijalno može dugoročno štetiti ženskim jajašcima.

Stres

Iako su istraživanja o uticaju neregularnih obrazaca spavanja na stres daleko od toga da je sve otkriveno, postoje određeni dokazi da kasniji odlazak u krevet može biti uzrok i većih količina stresa. Kako tačno?

Dugo izlaganje svetlosti može biti uzrok depresije

Istraživanja pokazuju da je ljudsko telo dobro prilagođeno na uvek prisutnu rotaciju naše planete koja nas naizmenično izlaže svetlosti i tami. Remećenje ciklusa spavanja na duže vremenske periode (iz bilo kog razloga – život na ekstremnim geografskim širinama, boravak u tamnijem prostoru ili učestali odlazak na spavanje u kasnijim satima) može biti uzrok brojnih psiholoških problema i povećati nivo hormona stresa, kortizola, u telu.  

Opadanje mentalnih sposobnosti

Do sada ste već saznali da kasni odlazak u krevet remeti uobičajene obrasce spavanja i da smanjuje sveukupan kvalitet sna. Ali, ono što možda ne znate je činjenica da svi ovi poremećaji ne samo da štete Vašem fizičkom zdravlju, već takođe i Vašem mentalnom zdravlju …

Kasni odlazak u krevet utiče na Vaše mentalne sposobnosti

Kao prvo, kasniji odlazak na spavanje često predstavlja sinonim i za nedovoljnu satnicu spavanja, što može biti uzrok smanjene koncentracije, lošeg pamćenja i smanjene kreativnosti. Pored svega ovoga, kasnije leganje u krevet takođe remeti i normalan funkcionalni ciklus mozga, pa je mozgu potrebno i više vremena da počne da funkcioniše izjutra.

Nezgode

Poslednje, ali definitivno ni najmanje nemoguća posledica kasnijeg odlaska na počinak su i nesreće. Naravno, nezgode se tehnički ne računaju kao zdravstveni problemi, ali ih one itekako mnogo mogu uzrokovati!

Da li kasniji odlazak u postelju može biti uzrok nezgoda?

Naravno da može! Statistika pokazuje da je nedostatak sna (koji je često rezultat kasnije odlaska na spavanje) uzrok smanjenja efikasnosti u bilo kojoj vrsti posla, smanjenja koncentracije, pravljenja grešaka i na kraju, značajno povećava verovatnoću za različite nezgode, uključujući tu i nesreće u radu sa mašinama, u saobraćaju i obične nezgode koje se mogu desiti bilo kome (kao što su saplitanje o stepenice ili udarac glavom o nešto). Joj!