BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Zaštita od poplava

Evo nekoliko korisnih informacija za sve koji su se našli na vodenom udaru poplava koje su nas zadesile. Posle poplava, mogu se javiti mnoge zarazne i crevne bolesti...

Kako se zaštiti tokom i nakon poplava?

Posle poplava, mogu se javiti mnoge zarazne i crevne bolesti. Prenose se konzumiranjem zagađene vode, dodirom prljavim rukama ili preko odeće u kojoj su ljudi bili na poplavljenom području. Prvi simptomi crevnih zaraznih bolesti su: povišena temperatura, povraćanje, mučnina, malaksalost, grčevi u želucu i proliv.

Kako se ponašati tokom poplava?

Pratite informacije putem televizije, radija i interneta. Ukoliko postoji rizik od poplave, ne čekajte uputstva, nego odmah pređite na više spratove kuće ili zgrade. Ukoliko nadležni organi apeluju na vas da se evakuišete – to i uradite. Život je važniji od imovine, ne rizikujte.

Ne prilazite električnim instalacijama, izbegavajte klizišta i odrone i ne ometajte rad spasilačkih ekipa. Pripremite torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim stvarima za slučaj hitne evakuacije.

Ukoliko imate kućne ljubimce, pogotove pse na lancu ili u boksu ili zatvorenu stoku i živinu – odvežite ih i pustite.

Šta posle poplave?

Pratite vesti o vodosnabdevanju i zdravstvenoj ispravnosti vode za piće. Ne koristite poplavnu vodu za piće, jer može biti zagađena muljem, uljem, benzinom ili vodom iz kanalizacije. Vratite se u svoje kuće, samo ako nadležne službe procene da je povratak siguran. Pre provere ne koristite električne aparate i dobro očistite i dezinfikujte sve površine koje su bile pod vodom.

Očistite zidove i podove poplavljenih prostorija sa gumenim rukavicama na rukama, jer mulj koji ostaje posle poplavne vode može sadržati kanalizacijski i drugi otpad i hemikalije. Predmete koje ne možete očistiti bacite, a u kuće i zgrade ulazite oprezno zbog mogućih skrivenih oštećenja.

Što je moguće pre osposobite oštećene septičke jame i druge kanalizacijske sisteme, jer oni mogu da postanu veliki zdravstveni rizik.

Kako se zaštititi od crevnih bolesti?

Za piće, pripremanje hrane i ličnu higijenu koristite samo vodu u flašama ili drugu higijenski ispravnu vodu (iz cisterne) i  redovno održavajte higijenu ruku (sapunom ili dezinfekcijskim sredstvom). Zaštitite gotovu hranu od zagađenja štetnim materijama koje se mogu naći u vodi, a svu hranu koja je došla u kontakt sa poplavljenom vodom bacite.

Dezinfikujte radne površine,  i pribor za jelo i kuvanje, a hranu pripremajte koristeći higijenski ispravnu vodu i obavezno je termički obradite na temperaturi većoj od 70 ºC. Pripremljenu hranu ne čuvajte duže od četiri sata na sobnoj temperaturi, morate je čuvati na temperaturi nižoj od 10 ºC, dok kuvanu hranu treba dobro podgrejati.

Maloj deci dajte isključivo industrijski pripremljenu hranu i pokušajte da sprečite kontakt sirovih namirnica i termički obrađene hrane. Ako primetite simptome crevnih zaraznih bolesti, ili ste povređeni, obavezno se javite lekaru.