BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Smanjite stres i naspavajte se

Stres je posledica naše svakodnevnice. Utiče na nas emotivno, psihički i fizički. Određena, da kažemo „prava“ količina stresa može biti pozitivna sila koja će nas terati da radimo najbolje što možemo, ali previše stresa, međutim, sa sobom nosi napetost, anksioznosti i uzrok je problema sa spavanjem.

Umanjite stres i spavajte bolje

Stres je posledica naše svakodnevnice. Utiče na nas emotivno, psihički i na naše ponašanje. Određena, da kažemo „prava“ količina stresa može biti pozitivna sila koja će nas terati da radimo najbolje što možemo, da budemo na oprezu i energični. Previše stresa, međutim, sa sobom nosi napetost, anksioznosti i uzrok je problema sa spavanjem.

Koji su znaci stresa?

Uobičajeni znaci stresa su depresija, problemi sa snom, napetosti, anksioznost, greške u radu, loša koncentracija, apatija i mnogi drugi. Ukoliko se sa visokim nivoom stresa ne nosimo na pravi način, naše zdravlje i opšte blagostanje su vrlo ugroženi. Stoga, bitno je da naučimo da se sa njime nosimo kako treba.

Saveti za bolje podnošenje stresa i bolji san

Ovi saveti bi trebalo da Vas rasterete stresa i nadamo se da ćete tako imati i kvalitetniji noćni san:

Utvrdite šta je stresno: Prvi korak u nošenju sa stresom jeste da prepoznate njegove izvore. Dobro se udubite u Vaše fizičko stanje i svakodnevne aktivnosti. Da li patite od neke vrste bolova? Jeste li preopterećeni poslom na radnom mestu? Kada identifikujete stresore (ono što izaziva stres), preduzećete korake da ih otklonite ili ublažite njihovo delovanje na Vas.

Socijalna podrška: Provođenje vremena sa porodicom i prijateljima je bitan amortizacioni mehanizam psihe kojim se stres umanjuje. Od velike pomoći Vam može biti razgovor sa ljudima koji Vas vole i brinu za Vas.

Praktikujete kontrolu misli: Šta mislimo, kako mislimo, šta očekujemo i ono što govorimo sebi često odlučuju o tome kako se osećamo i koliko se dobro nosimo sa povišenim nivoom stresa. Možete naučiti da menjate misaone sheme koje rezultiraju stresom. Misli na koje morate obratiti pažnju su one o tome kako bi stvari trebalo da budu i one koje generalizuju splet okolnosti ( npr. „Ja sam gubitnik u svemu što radim, ponovo nisam ispoštovao rok.“) Mnoge knjige i audio-knjige Vam mogu pomoći da naučite tehnike kontrole misli.

Vežbanje: Vežbanjem ćete se „izduvati“ i tako ublažiti stres. Povrh toga, savitljivi, opušteni mišići mnogo ređe postaju napeti i bolni kao odgovor na delovanje stresa. Međutim, vodite računa da vežbate makar dva sata pre nego što ćete poći na spavanje, kako bi Vam se temperatura tela vratila na normalu. Ukoliko bolujete od neke bolesti ili ste stariji od 50 godina, pre početka sa bilo kakvim režimom vežbanja, najbolje bi bilo da konsultujete lekara.

Zdrava ishrana: Brza hrana i rafinisani šećeri niski u nutritivnoj vrednosti, a bogati kalorijama nas čine lenjima i gladnim energije. Zdrava ishrana, sa malim unosom šećera, kofeina, alkohola, neguje naše zdravlje i umanjuje stres.

Naspavajte se: Kvalitetan noćni san pruža mogućnost da se sa svakodnevnim stresom nosimo daleko lakše. Kada ste umorni, manje ste strpljivi i razdražljivi ste, a to potpomaže stresu i njegovom učinku. Većini odraslih je neophodno 7-9 sati sna. Leganje u isto ili približno vreme svako veče uz taktiku smanjenja stresa poboljšava sam kvalitet sna.

Raspodelite odgovornosti: Često, previše obaveza predstavlja izvor stresa. Oslobodite svoje vreme i umanjite stres preraspodelom odgovornosti.

Ovi mali i jednostavni koraci većini ljudi pomognu da spavaju čvršće tokom noći. Međutim, za one koji imaju učestale probleme sa spavanjem, važi staro pravilo, da posete lekara. Ukoliko postoji medicinski problem sa snom lekar bi trebao biti taj koji će Vam pomoći da rešite problem. http://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/tips-reduce-stress