BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Strah od vode

Većina dece voli odlazak na more i bazen, ali ne vole sva kupanje. Možda ste već ranije, prilikom kupanja ili tuširanja, primetili da se Vaše dete boji vode. Sledite ovih nekoliko saveta i pomozite svom detetu da pobedi tu fobiju...

5 načina kako da izlečite strah od vode kod deteta

Većina dece voli odlazak na more i bazen, ali ne vole sva kupanje. Postoje deca koja se veselo brčkaju u plićaku i nećkaju se tek pri samom ulaženju, dok je još voda hladna.

Druga se boje da uopšte priđu vodi i snažno se odupiru kada pokušate da ih nagovorite na kupanje.

Možda ste već ranije, prilikom kupanja ili tuširanja, primetili da se Vaše dete boji vode. U tom slučaju najgore što možete da uradite je da se ljutite na njega i ga na silu terate na kupanje.

Sledite ovih nekoliko saveta i pomozite svom detetu da pobedi tu fobiju:

1. Navikavajte ga polako

Uzmite u obzir da se radi o malom detetu te ga morate navkavati na vodu postepeno, kao i na mnoge druge stvari koje je do sada već usvojio. Prvo ga podstaknite da stoji na samom početku plićaka i polako se navikava na taj osećaj.

Pripremite svoje dete na vodu pre mora. Napunite kadicu ili neku manju posudu vodom i dajte detetu da se igra. Ako je moguće, neka prska uokolo, jer će ga to razveseliti i pre će prihvatiti uživanje u vodi. Nikako ga nemojte ostavljati u plićaku bez nadzora. Pružite mu podršku i ohrabrujte ga, tako će brže napredovati.

2. Počnite od malena

Kada kupate bebu, nemojte žuriti. Najvažnije je prvih nekoliko meseci. Kupajte svoje dete nežno i polako, pazeći da mu sapun ne uđe u oči ili uši, jer ako se to dogodi zapamtiće kupanje kao loše iskustvo.

Čvrsto mu držite glavicu i ne dozvolite da potone. Ako vidi da može da Vam veruje, možda Vaše dete i zavoli kupanje. Kada ga izvadite iz kade, čvrsto ga držite da bi upamtilo taj osećaj sigurnosti.

3. Postepeno i kroz igru

Kad ulazi u more, neka Vaše dete prvo umoči prst. Ispričajte mu kako je u trenutku dok drži prst u vodi povezan sa celim svetom. Nakon toga neka pokuša da uđe malo dublje u vodu, do kolena, pa do struka i pazuha.

Svaki korak propratite nekom zgodnom pričicom i detaljem pomoću kojih će zaboraviti na neprijatnost i poželeti da ponovii ovo zabavno iskustvo.

4. Igračke za vodu

Jastuci na naduvavanje i dečije daske za vodu mogu pomoći Vašem detetu da održava ravnotežu u vodi. Neka se ne oslanja na njih predugo, da se ne bi previše navikao na to.

Ako se dete igra u plićaku i tek navikava na more, dajte mu kanticu, lopaticu i druge igračke za vodu, tako će se brže opustiti.

5. Razgovarajte sa detetom

Strpljivo razgovarajte sa svojim mališanom oko toga zašto se boji vode. Objasnite mu šta će se dogoditi ako slučajno umoči glavu ili mu voda uđe u nos.

To su dva najčešća straha kod dece pa pokušajte da mu pomognete da nauči kako da ih izbegne. Ispričajte mu koliko je more zdravo i da će mu izlečiti brojne ožiljke od padova koje svako dete ima.

Najvažnije je da ga ne prisiljavate na plivanje i ne bacate ga u vodu misleći da će se naviknuti. To bi moglo da stvori još veću traumu, pogotovo kod manje dece. Jednom kada Vaši mališani nauče da uživaju u vodi, mnogo će brže naučiti da plivaju i rone.