BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

San - bebe i deca

Kvalitetan san je neophodan za zdravlje, razvoj i rast odojčadi i dece.Mozak se kod dece razvija neverovatno brzo, zato im samo noćni san nije dovoljan. Pored noćnog spavanja odojčad treba da ima i redovne dnevne počinke, koji su neophodni za normalan razvoj deteta.

Spavati kao beba

Mališani moraju da spavaju i popodne

Kvalitetan san je neophodan za zdravlje, razvoj i rast odojčadi i dece.Mozak se kod dece razvija neverovatno brzo, zato im samo noćni san nije dovoljan. Pored noćnog spavanja odojčad treba da ima i redovne dnevne počinke, koji su neophodni za normalan razvoj.

Ritam spavanja (vreme i količina)

Ovo se razlikuje od deteta do deteta. Neka deca od rođenja spavaju u dužim razdobljima, a neka opet spavaju kraće ali češće.

Koliko puta dnevno dete mora da spava?

Novorođenčad po pravilu spavaju u intervalima od po dva do četiri sata - popodne i noću. O određenom vremenu spavanja se još ne može govoriti, jer je beba premala i spava po potrebi.

6 do 8 nedelja

U tom razdoblju se spavanje odojčeta ustaljuje polako, pa ono spava duže, a ređe. Obično mu je potrebno tri do četiri počinka na dan.

3 do 4 meseca

Većina dece počne u ovom periodu da razvija navike spavanja. Preporučujemo vam, da počnete redovno da ih beležite, tako da dete uvek stavljate da spava u isto vreme.

6 meseci

Sa pola godine dete spava 2 do 3 puta dnevno, ali se broj dnevnih spavanja smanjuje. Prvo kraće spavanje je ujutro, drugo oko podneva, a treće kasnije popodne.

9 do 12 meseci

Većina dece oko prve godine potpuno razvija navike spavanja, koje su stalne, pa se ni u trećoj i četvrtoj godini ne menjaju iz korena. U 18 mesecu dete prestaje da spava ujutru i prepodne, ali mu je i dalje potreban popodnevni počinak.

Iako navedene navike spavanja i njihov razvoj vrede za većinu, treba znati da svako odojče i dete ima svoje jedinstvene i posebne navike spavanja. Zato vam u narednim redovima savetujemo kako svom mezimčetu možete obezbediti zdrav i tvrd san i tako mu pomoći da se optimalno razvija

1. Obratite pažnju na male znake

Znaci koji su dobar pokazatelj da je dete umorno:

  • Da li vaše dete počinje da trlja oči oko podne ili neposredno posle ručka?
  • Da li vam popodne često zaspi u autu?
  • Da li opažate neku razliku u njegovom ponašanju i pažnji ili spoljašnjem izgledu kada spava duže popodne? Da li ima neke razlike u ponašanju ako u isto vreme legne, a spava kraće?

Preporučujemo vam, da ove znake beležite tokom jedne ili dve sedmice, a posebnu pažnju obratite na vreme u koje znaci počinju da se ponavljaju. Tako ćete lakše moći da predvidite i optimalno vreme za spavanje.

2. Držite se časovnika

Cilj je stabilnost. Pokušajte makar ugrubo da planirate spavanje deteta svaki dan. Ako dete ne budete stavljali na spavanje svaki dan u isto vreme, teže ćete kod njega razviti zdrave navike spavanja.

Pokušajte da izbegnete aktivnosti koje pomeraju utvrđeno vreme spavanja. Pokušajte da stvorite naviku spavanja u isto vreme, tako da ga dete održi dok je pod vašim nadzorom, ali i kasnije kada bude van njega.

3. Čim se spavanje skrati - menjajte raspored

Kada u vremenu detetovih počinaka dođe do promene i skraćivanja, vodite računa kada to postaje prečesto. Njegova rutina spavanja će se tokom razvoja menjati, pa ćete i vi satnicu spavanja morati da prilagođavate tome.

4. Sa detetom razvijte ritual "pre spavanja"

Pre svakog počinka uradite nešto što će vašem mališanu dati na znanje da se sprema za spavanje. To može biti ljuljanje u naručju, čitanje priča, pevušenje ili ležanje i nežno uspavljivanje.

Tako će dete znati da je vreme za odmor i samim tim će lakše i zaspati. Ritual ponovite pre svakog spavanja, kako noću, tako i pred dnevni počinak.

Dodatni praktični saveti

  • Pidžama nije neophodna, važno je samo da se pobrinete, da odeća bude udobna i lagana.
  • Ako je moguće, dete treba da spava uvek u istom prostoru. Tako se navikava na određeno okruženje za spavanje i samim tim lakše zaspi.
  • Ako idete na odmor, nemojte zaboraviti da sa sobom ponesete predmete, koje dete povezuje sa spavanjem (knjige, uspavanke, igračke…).
  • Ne čekajte sa ritualom za spavanje. Kada je vreme za spavanje, počnite sa tim, kako dete kasnije ne bi bilo premoreno i stoga imalo nekvalitetan san.
  • Igre pre spavanja i okruženje za spavanje – sve treba da bude mirno, tiho i opuštajuće.

Pobrinite se da vaše dete spava na udobnom dušeku. To je od neverovatne važnosti, kako za njegov fizički rast i držanje, tako i za dobro raspoloženje deteta. Razmislite i o Dormeu.