BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Mogući razlozi glavobolje

Glavobolje su zaista vrlo neprijatna pojava i jedan od najčešćih simptoma kod ljudi. Nastaju iz različitih razloga i najčešće su bezazlene. Ipak, u nekim slučajevima su znak vrlo ozbiljnih bolesti. Nastaju iz različitih razloga, a ovo su najčudniji.

9 neobičnih razloga zbog kojih imate glavobolje

Na prvu loptu, sigurno možete navesti nekoliko uobičajenih pokretača glavobolje: beskrajna saobraćajna gužva, bebe koje plaču i veliki kamen koji pada na Vašu lobanju.

Ali postoje i drugi, još svirepiji razlozi zbog kojih Vam tintara može zabubnjati – poput sledećih:

Kašljali ste

Zvuči sasvim nevino, ali kašalj ponekad može pratiti iznenadna, oštra, „cepajuća“ ili „probadajuća“ glavobolja. Stanje se zove primarna glavobolja usled kašlja i najčešće se javlja među muškarcima starijim od 40 godina. „Smatra se da je rezultat povećanja pritiska unutar vena koje okružuju mozak i lobanju,“ kaže Brajan Grosberg, lekar i upravnik Montefjore Centra za glavobolje.

Bol obično traje između 30 sekundi i 30 minuta. Iako se javlja nasumice, ukoliko često kašljete zbog neke infekcije, alergija ili astme, stručna pomoć Vam svakako može pomoći da je se rešite.

„Ukoliko se ne dovodi u vezu sa bilo kakvim specifičnim simptomima, ali se bol javlja redovno, popričajte sa svojim lekarem oko leka koji bi mogli da uzimate kako biste suzbili bol,“ savetuje Grosberg.

Imate zatvor

Kao i kašljanje, naprezanje na wc šolji može biti uzrok iznenadnog povećanja pritiska u venama glave i tako dolazi do istezanja bolno osetljivih struktura mozga, tvrdi Grosberg. Pravi problem, naravno, je zatvor – pa se pobrinite da stvari „idu“ malo lakše.

Povećajte unos biljnih vlakana pomoću većeg unosa voća i povrća, pijte makar osam čaša vode tokom dana kako biste razmekšali stolicu i posetite teretanu kako biste „pokrenuli stvari.“

Preskočili ste pravilno zagrevanje

Glavobolja koju pokreće fizička vežba obično obuhvata obe polovine mozga. „One mogu biti u vezi sa iznenadnim promenama u sistemu adrenalina tokom intenzivnog treninga,“ kaže Metju Robins, lekar i upravnik bolničkih usluga pri Montefjoreu. Ove iznenadne promene se najverovatnije javljaju kada počenete da vežbate bez prethodnog, pravilnog zagrevanja, koje omogućuje mozgu da se prilagodi na porast nivoa adrenalina.

Stoga vodite računa da se pet do deset minuta istežete, hodate ili da džogirate pre nego što se bacite na intenzivan trening. „Ukoliko primetite da glavobolju dobijate onda kada Vam srčani puls pređe određeni broj otkucaja, moglo bi Vam pomoći da trenirate do te tačke pri kojoj nemate nikakve tegove i da potom održavate taj ustaljeni ritam, a ne da povećavate intenzitet treninga,“ kaže Grosberg.

Imali ste malo grublji seks

Seks koji će Vas „razneti“ može učiniti upravo to za Vaš um. Možete doživeti iznenadnu, snažnu, eksplozivnu glavobolju tik pre nego što dosegnete orgazam. „Ona najverovatnije nastaje zbog kratkotrajne pojave povećanja unutarlobanjskog pritiska koji je posledica seksualnog uzbuđenja,“ tvrdi Grosberg.

Veća verovatnoća za pojavu ove glavobolje postoji kada imate više snošaja u kratkom vremenskom periodu, verovatno zato što Vaš mozak nema dovoljno vremena da se oporavi od sesija među čaršavima.

„Ukoliko primetite da se glavobolje javljaju češće u određenim pozama, možda biste trebali da ih izbegavate ili da zauzmete malo pasivniju ulogu tokom seksa,“ dodaje on.

Uzimate Vijagru

Ukoliko pijete lekove za erektilnu disfunkciju poput Vijagre ili Cijalisa i potom doživite glavobolju, popričajte sa svojim lekarem. Ovi lekove funkcionišu tako što šire krvne sudove. Problem je u tome što oni takođe mogu proširiti i krvne sudove koji su u i oko mozga te tako uzrokuju glavobolju. Doktor Vam može promeniti lekove, podesiti njihovu dozu ili dodati neki drugi lek kako bi Vam eliminisao bol.  

Subotnje je jutro

Nekoliko dodatnih sati provedenih u krevetu zvuči kao idealan način da se počne sa vikendom, ali ovo bi moglo da ima sasvim suprotan efekat i da uzrokuje glavobolju. Krivac: apstinencija od kofeina. „Ukoliko svako jutro popijete kafu u 7h, ali sada ne unesete kofein sve do podneva, jer je vikend, mogli biste osetiti simptome apstinencije,“ kaže Robins.

Pored toga što biste mogli da ustanete ranije kako biste popili šolju crnog napitka, najbolje bi bilo da smanjite sveukupan unos kafe te tako smanjite i verovatnoću da dođe do pojave ovakvih simptoma. Ključ koji će Vam omogućiti da ovo uradite što bezbolnije je postepenost.

„Ukoliko ste navikli da pijete po tri šolje tokom dana, počnite tako što ćete piti dve i po šolje. Smanjite unos kafe za oko pola šolje svake naredne nedelje sve dok ne budete pili jednu ili dve šolje dnevno ili nijednu,“ savetuje Robins.

Niste više pod stresom

Stres ima i jednu dobru stranu: štiti nas od bola. Zapravo je mnogo verovatnije da ćete patiti od glavobolje tokom perioda koji sledi posle izrazito stresnog perioda. Skorašnje istraživanje časopisa Neurologija je utvrdilo da kod onih koji pate od migrena, postoji veći rizik za glavobolju tek pošto su doživeli neko stresno iskustvo.

Kada ste pod stresom, Vaše telo stvara velike količine kortizola, prirodnog steroida koji Vas štiti od bola. Kada počnete da se laksirate – vreme koje popularno zovu „spuštanjem“ – nivo kortizola drastično opada i tada postajete osetljiviji na bol. Borba sa stresom putem redovnog vežbanja, adekvatan san ili duboko disanje Vam mogu pomoći da nivo kortizola držite na stabilnijem nivou.

Previše žvaćete žvakaće gume

Kada su istraživači iz Izraela zatražili od učesnika istraživanja koji su patili od čestih glavobolja i žvakali žvake da odustanu od svoje navike na samo mesec dana, 86% njih je prijavilo poboljšanje u simptomatologiji, a mnogi su iskusili i potpuni nestanak glavobolja.

Veštački zaslađivač aspartam koji se nalazi u mnogih brendovima žvakaćih guma može biti okidač tutnjanja u glavi, a ponavljani pokreti žvakanja stvaraju napetost u mišićima vilica i lobanje. Zamenite žvake sa mentol bombonama bez aspartama na mesec dana i videćete da li će Vam se stanje poboljšati. 

Gojazni ste

Učestale glavobolje se skoro dva puta češće javljaju među gojaznim ljudima nego među onima koji su normalne telesne težine, prema istraživanju Medicinskog fakulteta pri Univerzitetu Džon Hopkins. Gojaznost je dovedena u vezu sa većom verovatnoćom od čak 81% za pojavu migrenoznih epizoda.

„Prekomerna težina povećava zapaljenski odgovor celog organizma pa tako i mozga,“ kaže Robins. Mršavljenje Vam može pomoći. Istraživači čak razmišljaju i o želudačnom bajpasu koji bi možda mogao ublažiti glavobolje ljudima koji se podvrgnu ovom operativnom zahvatu.