BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Kako preživeti avionsku nesreću?

Letenje je i dalje jedan od najbezbednijih vidova putovanja, ali ne škodi biti na oprezu – stoga smo sakupili neke od saveta koji će Vam objasniti kako da preživite avionsku nesreću. Malom broju ljudi je uspelo, vredi pokušati....

Saveti koji život znače

U svetlu nekoliko skorašnjih avionskih nesreća i padova, verovatno se osećate pomalo nesigurno kada pomislite na putovanje avionom. Ne brinite, letenje je i dalje jedan od najbezbednijih vidova putovanja – i definitivno je mnogo bezbednije nego putovanje automobilom, što je nešto što najverovatnije radite skoro svakog dana, a da ni ne pomislite na bezbednost. Ali ne škodi biti ni na oprezu – stoga smo sakupili neke od saveta koji će Vam objasniti kako da preživite avionsku nesreću.

Mislite unapred i donesite prave odluke

Kada treba da letite, ne očekujete da će se avion srušiti – ali nije da odmet biti ni na oprezu. Pratite sledeće jednostavne savete koji Vam mogu pomoći da preživite u slučaju da se ono najgore desi.

Letite velikim avionom

Ukoliko možete da birate, letite većim avionima – oni imaju mnogo veće mogućnosti koje ih mogu spasiti fatalnih nesreća. Naravno, često ni ne znate kojim avionom ćete leteti, ali odlučivanjem za popularnije letove i veće avio-kompanije obično predstavljaju i pravi izbor.

Držite se pravila petog reda

Verovatno ste već čuli da je u avionu najbezbednije sedeti u zadnjem delu. Pa ovo je istinito samo, ako se desi da avion pada svojim nosem, ali ako avion udara o zemlju repom ili čak krilom, zadnja sedišta i nisu najbolji izbor.

Pravilo petog reda je zasnovano na istraživanjima koja su pokazala gde su tačno putnici koji su preživeli pad aviona sedeli. Većina njih je sedela negde u blizini petog reda, sedišta nadomak izlaza za slučaj opasnosti – tako da je to otprilike mesto na kom želite da sedite.

Sedište kraj prolaza ili kraj prozora?

Iako je sedište kraj prozora mnogo bolji izbor za spavanje tokom leta ili za divljenje prelepim pejzažima, nije nimalo dobar izbor u slučaju nesreće. Istraživanja su pokazala da ukoliko nešto krene po zlu, putnici imaju 64% šanse da prežive ukoliko sede kraj prolaza, u poređenju sa svega 58% ukoliko sede kraj prozora.

Upamtite pravilo plus 3 / minus 8

Verovatno znate da su poletanje i sletanje najopasniji delovi svakog leta – skoro 80% svih avionskih nezgoda se događa u tim periodima. Dakle, tada treba biti dodatno oprezan: ne spavajte, budite obuveni, na oprezu, proverite da Vam je sigurnosni pojas vezan i budite spremni da reagujete.

Ukoliko se najgore desi …

Veoma su male šanse za to, ali ukoliko dođe do toga i avion pada, držite se sledećih uputstava i povećajte svoje šanse za preživljavanje.

Koristite masku sa kiseonikom

Ukoliko maska sa kiseonikom ispadne, odmah je upotrebite. Čak i posle nekoliko sekundi nedostatka kiseonika možete postati onesposobljeni, da ne pominjemo paniku, što naravno nikako ne pomaže da preživite avionsku nesreću. Znate pravilo: prvo stavite masku, a onda pomozite onima oko sebe.

Zauzmite pravilan položaj

Možda smatrate da sebi nikako ne možete pomoći da preživite tako što ćete se sklupčati u loptu, ali istraživanja tvrde suprotno. Zauzimanjem pravilnog položaja možete, ukoliko ste takođe i dobro vezani pojasem, napraviti razliku koja će značiti život ili smrt. 

Upamtite: Imate oko 90 sekundi da izađete

Vreme je od velike važnosti kada govorimo o preživljavanju u periodu kada je avion već pao na tlo – oni koji su u tom trenutku živi su veoma srećni, ali i dalje su u velikoj opasnosti. Plamen koji zahvata avion u prvih nekoliko sekundi pošto se avion nađe na zemlji može biti čak i smrtonosniji od samog pada.

Dakle, bez obzira koliko ste šokirani – zanemarite to, ustanite i izađite. Zaboravite na prtljag i setite se putnika kojima treba pomoć. I nadasve: ne paničite, neće Vam pomoći.