BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Ova navika diše nivo stresa

Koliko puta dnevno proveravate Vaš smart telefon? 10? 20? Vreme je da prestanete sa time, jer to podiže nivo stresa kom ste izloženi, kažu istraživači – i to ne zato što Vam šef šalje imejlove, već i zbog prijatelja.

Loša navika koja podiže nivo stresa

Koliko puta dnevno proveravate Vaš Blekberi ili ajFon? 10? 20? Pa, vreme je da prestanete sa time, jer to podiže nivo stresa kom ste izloženi, kažu istraživači iz Ujedinjenog Kraljevstva – i to ne zato što Vam šef šalje imejlove, već i zbog prijatelja.

Za istraživanje koje je predstavljeno 2012. godine na godišnjem okupljanju Britanskog psihološkog društva naučnici su proučili 100 zaposlenih odraslih osoba kroz prizmu njihovog korišćenja smartfona i potom su sproveli neke psihološke testove nad njima kako bi izmerili nivo stresa kom su izloženi. Utvrdili su kako što češće muškarac ili žena proveravaju svoj telefon da su utoliko više i izloženi stresu.

Ali ono što je bilo zanimljivo u rezultatima njihove studije je to da stres nije doveden u vezu sa poslom. Iako ljudi često uzimaju pametne telefone zbog poslovne komunikacije, sve se završava i tako što ostaju u bližem kontaktu sa svojim prijateljima preko tekstualnih poruka, imejlova i sajtova društvenih mreža.

I, u istraživanju, kako je rasla upotreba pametnih telefona, tako je rastao i nivo stresa. To se direktno dovodi u vezu sa fenomenom „fantomskih vibracija“. Kod subjekata koji su najviše bili izloženi stresu – vibracije su navodno uzrokovali novi imejlovi i poruke. U tom trenutku su pametni telefoni postajali nešto kao mač sa dve oštrice: što je osoba više pod stresom, to je veća verovatnoća da će češće proveravati svoj telefon, što opet podiže nivo stresa i tako se sve nadalje vrti u začaranom krugu.

Najlakše rešenje za ovaj problem je da se neko vreme držite na distanci od telefona. Ugasite ga, predloži je tada Ričard Bolding, profesor psihologije na britanskom Univerzitetu iz Vorčestera ili pak nađite neki drugi način da prekinete sa kompulzivnim proveravanjem Vašeg telefona, čak i ako to od Vas zahteva da ga zaključate u gepek automobila kada ste za volanom.

Na kraju, to što samo proveravate telefon kako biste videli da li ima novih poruka ipak vodi povećanju rizika da dođe do automobilske nesreće.

„Svima je potrebna pauza, vreme sa samim sobom,“ rekao je tada. „U suprotnom, postoji rizik da se stres i napetost zbog našeg truda da ostanemo u toku sa dešavanjima nakupe i sve završi sa negativnim uticajem na naše međuljudske odnose.“

On takođe predlaže poslodavcima da ograniče slanje imejlova posle radnih sati kako zaposleni ne bi osećali konstantnu obavezu da proveravaju svoje telefone. „Organizacije neće procvetati, ako su zaposleni pod stresom, bez obzira na izvor stresa, pa je u njihovom interesu da ohrabre svoje zaposlene da ugase svoje telefone,“ kaže on.