BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Najlepše uspomene na 80-e

Osamdesete su po mnogima bile "zlatne godine", i svi koji su tada odrastali sećaju ih se sa velikom dozom nostalgije. Većina stvari se koje danas smatraju kultnim, proizvod su osamdesetih, neke su i danas aktuelne. Teško je izdvojiti samo nekoliko stvari koje su ih obeležile, ali mi smo pokušali da Vam za svaku od tih godina izdvojimo nekoliko najzanimljivijih koje su ostavile najveći utisak i koje se pamte i danas.

80-e: nezaboravne uspomene iz decenije koja beše...

1980:

Rubikova kocka

Izmislio ju je 1974. Mađar, profesor Erno Rubik, a imenovana je Rubikovom kockom 1980. Postala je globalni fenomen koji se prodao do 2009. u preko 350 miliona primeraka.

Game&Watch

Ovaj gedžet proizvodi Nintendo kao deo linije prenosivih uređaja za elektronske igrice i pojavio se 1980. Prodat je u preko 40 miliona primeraka i postao je preteča izuzetno uspešnog Game Boy-a.

Smrt Džona Lenona

Ikona Beatles-a i pevač grupe je ubijen sa četiri pucnja u leđa ispred stana u Njujorku od strane Marka Dejvida Čepmena.

1981:

Kraljevsko venčanje

Venčanje princeze Dajane i princa Čarlsa 29. jula je pratilo oko 750 miliona ljudi preko TV-a. Kraljevski par je svoju ljubav krunisao poljupcem na balkonu Bakingemske palate.

Dinastija

Mega popularna sapunica je počela sa emitovanjem.

Indijana Džons

Jedan od najomiljenijih filmskih junaka se pojavio u bioskopima.

1982:

Commodore 64

Kućni računar od 8-bita se pojavio u januaru i danas se nalazi u Ginisovoj knjizi rekorda kao najprodavaniji kompjuter svih vremena.

Thriller, Majkla Džeksona

Jedna od najvećih zvezda 80-tih je objavila album ’Thriller’ koji je i danas najprodavaniji album svih vremena sa preko 65 miliona prodatih kopija.

E.T.

E.T. iliti Extra Terrestrial se pojavio 1982. i postao je film sa najvećom zaradom 80-tih kao decenije.

 

Cabbage Patch Kids – Kupsići

Dizajnirao ih je Ksavijer Roberts i oni postaju jedna od najpopularnijih igračaka decenije, sa preko 65 miliona „usvojenih“ do kraja iste.

1983:

Madona stupa na scenu

Madona objavljuje svoj prvi istoimeni album ove godine, a posle njega slede još tri do kraja decenije i postiže uspeh kao jedna od najpopularnijih pop zvezda svih vremena.

Glad u Etiopiji

Tragična glad u Etiopiji u razmaku od 1983. do 1985. godine je odvela u smrt preko 400 000 ljudi. Svet je pritekao u pomoć koja kulminira sa dva koncerta Live Aid-a 1985. godine

Reganova strateška defanzivna inicijativa

Ronald Regan predlaže raketni odbrambeni sistem, koji uključuje i platforme sa oružjem u orbiti oko Zemlje.

1984:

Prvi Apple računar za komercijalnu upotrebu

Steve Jobs je predstavio prvi Apple Macintosh - prvi komercijalni računar sa mišem i grafičkim interfejsom.

Sarajevo

U Sarajevu su održane Zimske olimpijske igre.

Fudbal

Francuska kao domaćin osvojila evropski šampionat u fudbalu.

1985:

Audio kasete

Javile su se 1962. kao izum Philips-a, a vrh prodaje doživljavaju sredinom 80-tih. Kao format, zahvaljujući lakoći snimanja i reprodukcije, čitavu generaciju upoznaju sa radostima miks-kaseta.

Nađen Titanik

Na prvom putovanju 1912. je potonuo Titanik, ali lokalitet njegove olupine ostaje nepoznat do 1. septembra 1985.

Registracija prvog internet domena

Symbolics.com je prvi ikada registrovani domen.

Pojava AIDS-a

Gaetan Duga, kanadski stjuart je postao „nulti pacijent“ AIDS-a, ali je tek smrt holivudskog srcelomca od ove bolesti, Roka Hadsona 2. oktobra 1985., promenila pogled javnosti na ovu bolest.

1986:

Prolazak Halejeve komete

Halejeva kometa koja proleće pored Zemlje na svakih 75-76 godina je poslednji put prošla 1986. Ponovo će se pojaviti tek sredinom 2061.

Eksplozija svemirskog šatla Challenger

Šatl Challenger NASA-e je eksplodirao samo 73 sekunde po lansiranju 28. januara 1986. i izazvao smrt pet astronauta i dva stručnjaka.

Lansiranje Mir-a

Sagrađen i lansiran od strane Sovjetskog saveza, Mir – prva, neprekidno nastanjena, dugoročna, istraživačka stanica u svemiru – je obavljao svoje zadatke u orbiti oko zemlje sve do 2001.

Nuklearna katastrofa Černobila

26. aprila u Ukrajini u Černobilu dolazi do najgore nuklearne katastrofe ikada u istoriji čovečanstva.

1987:

Grupa Bros’

Koža, iscepani džins i dosta gela u kosi, debitantski album Bros’-a ’Push’ dostiže sedam platinastih ploča, a grupa nastupa 19 uzastopnih noći na Vembliju.

Pilot iz Zapadne Nemačke sleće na Crveni trg u Moskvi

Matijas Rust, 18 godina star avijatičar, je leteo sve od Helsinkija preko Estonije do Rusije i sleteo je bez dozvole na Crveni trg u Moskvi, 28. maja 1987. Kasnije je izjavio da je to trebao biti gest mira na samom vrhuncu Hladnog rata koji se odvijao.

1988:

Mekdonalds

Otvoren restoran Mekdonalds na beogradskoj Slaviji, prvi u Jugoslaviji, i prvi uopšte u nekoj socijalističkoj zemlji.

60. dodela Oskara

Najbolji film je "Posljednji kineski car".

Internet

Početak komercijalnog interneta.

1989:

Čovek i tenk

Prepoznatljiva fotografija, koja je napravljena tokom brutalno suzbijanih prodemokratskih protesta na Tijanmen trgu u Pekingu juna 1989. je zabeležila jednog čoveka – koji nikada nije identifikovan – kako je preprečio put tenkovskoj koloni.

Izmišljen je WWW

Britanski naučnik Ser Tim Berners-Li je izumeo 1989. World Wide Web, dok je radio u CERN-u u Švajcarskoj.

Exxon Valdez naftna katastrofa

24. marta naftni tanker Exxon Valdez udara u greben Princa Vilijama - i izliva se između 11 i 38 miliona galona sirove nafte. Ovo je uzrok jedne od najvećih prirodnih katastrofa koje je izazvao čovek.

Pad Berlinskog zida

Zid koji je delio Zapadnu i Istočnu Nemačku 28 godina je konačno srušen novembra 1989. godine.

The Simpsons

Decembra 1989. debituju Simposnovi Meta Greninga koji postaju kulturološka ikona i nastavljaju sa emitovanjem sve do danas.