BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Kako spavaju vaša deca?

Poremećaj u spavanju je čest problem u detinjstvu, jer otprilike jedna četvrtina dece pati od ovog problema. Ovi poremećaji često dovode doskrivenih emocioja i porodičnih problema. Mogu biti izvor stresa i nesanice kod roditelja i problema u ponašanju i učenju kod dece.

Dete može da pati od poremećaja spavanje na različite načine, teškoće sa uspavljivanjem, često buđenje ili preterano spavanje. Problem sa uspavljivanjem se razlikuje po uzrocima u zavisnosti od doba deteta. Kod malog deteta razlog je obično različit ritam dešavanja pred samo spavanje a kod tinejdžera način života uz promenu dnevnog ritma.

Buđenje noću se javlja kod 80 % dece i govorimo o poremećaju samo kada dete ne može samo da zaspi. Pospanost se češće javlja kod osnovaca i tinejdžera koji kontrolišu svoj ritam spavanja ali može biti i posledica respiratornih problema tokom sna ili narkolepsije.

Opšta pravila kojima će te unaprediti san svog deteta i verovatno biti od pomoći mnogim roditeljima:

  • Postarajte se da vaše dete spava u mračnoj i tihoj sredini. Temperatura vazduha bi trebala da bude nižanego u drugim sobama. Ako je moguće dnevni i noćni odmor treba da se odvijaju u istoj sobi.
  • Kreirajte prijatan večernji ritual pre odlaska na spavanje što će učvrstiti i veze između vas i vašeg deteta: pojedite neku grickalicu, operate zube zajedno, otiđite u toilet, ispričajte svom detetu priču pred spavanje, uljuljkajte detetovu omiljenu igračku zajedno…A zatim napustite sobu dok je dete još uvek budno.
  • Stavite dete na svoje krilo i stavite ga u krevet bez bočice.
  • Stavite dete u krevet kada je umorno i ne forsirajte ha da spava ukoliko niej umorno..
  • Naučite svoje dete da zaspi samo jer će na ovaj način biti u stanju da ponovo zaspi samo i kada se probudi u toku noći.
  • Izbegavajte promenu rutine zbog zahteva vašeg deteta ili čak ucena, jer to kasnije može postati i deo rituala.
  • Mesto za TV ne treba da postoji u sobi vašeg deteta, jer uspavljivanje može znatno da se produži a TV čak može postati nezamenjiv činilac u uspavljivanju.
  • Pokušajte da se držite istog rasporeda noćnih spavanja i dnevnih odmora svakog dana u nedelji, jer će ten a ovaj način izbeći promene u detetovom unutrašnjem časovniku. Dnevni odmor ne treba predugo da traje da bi se dete dovoljno umorilo za noćni san.
  • Izbegavajte suviše aktivne igre, gledanje TV-a, pijenje kafe, alkohola ….sve ovo iritira vaše dete i sprečava ga da zaspi.

Izvor: VIVA, Magazin za zdrav život