BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Kako prebroditi neprijatnosti na odmoru

Kada polazimo na put, svi očekujemo da će nam se dogoditi samo lepe stvari. Upoznavanje novih ljudi, drugačiji predeli, različita iskustva. Svako putovanje to nosi, ali nažalost – može vam isto tako doneti i one male neprijatnosti koje vam lako mogu upropastiti dan ili nekoliko njih...

5 mogućih neprilika na putovanju i kako ih preživeti

Kada polazimo na put, svi očekujemo da će nam se dogoditi samo lepe stvari. Upoznavanje novih ljudi, drugačiji predeli, različita iskustva. Svako putovanje to nosi, ali na žalost – može vam isto tako doneti i one male neprijatnosti koje vam lako mogu upropastiti dan ili nekoliko njih...

Dakle, pored egzotike i odmora, može nam se dogoditi da na primer – budemo izdžepareni, izgubimo prtljag ili neku sitnicu, zakasnimo na voz ili avion i slično. Neka vas to ne demorališe! Kako bismo vam pomogli da i pored toga na putovanju uživate – pripremili smo vam ovaj tekst o uspešnom preživljavanju ovih i sličnih neprijatnosti.

1. Propustili ste prevoz.

Jasno je da su vam planovi poremećeni. Ipak, ne shvatajte to tragično. Na odmoru ste i ipak imate malo više vremena. Ako vam se kašnjenje desilo pri polasku, zamenite kartu i iskoristite vreme do sledećeg prevoza da se vidite sa nekim, nabavite još nešto što ste eventualno zaboravili i slično.

Ukoliko vam se pak ovako nešto desi između dve destinacije na samom putovanju – neplanirano duži ostanak na destinaciji iskoristite da obiđete još nešto što eventualno niste stigli. Ako ste sve stigli, jednostavno sedite na doručak, slatkiš, sok ili kafu i uživajte!

2. Izgubili ste pasoš/dokumenta.

Pre nego krenete, za svaki slučaj iskopirajte sva dokumenta i to najbolje u boji. Te papire obavezno držite odvojeno od ostalih dokumenata, u potpuno drugoj torbi ili koferu. Još jedna dobra stvar je da se, pre puta, raspitate o adresama ambasada i konzulata naše zemlje u državi u koju idete i nabavite njihove kontakt podatke. Na taj način izbeći ćete suvišne komplikacije ukoliko vam se desi da ostanete bez ličnih dokumenata.

3. Jako ste izgoreli na suncu.

Ovo ume da bude neprijatno i da zaista pokvari odmor, jer ćete biti prinuđeni da se neko vreme držite podalje od plaže i bukvalno bežite od sunca. Zato – pre nego što krenete – obavezno kupite i spakujte neku od brojnih krema za sunčanje i to sa zaštitnim faktorom najmanje 30. Još jedan dobar acesoar za zaštitu od sunca, bilo da planirate aktivan ili pasivan odmor je šešir sa većim obodom i naravno – naočare za sunce.

Ako ipak izgorite – redosled je ovakav: sklonite se sa sunca, istuširajte mlakom vodom, namažite nekom kremom, najbolje za opekotine ili specijalizovanom kremom za posle sunčanja. Pijte dosta vode i držite izgorelu površinu izuzetno čistom, kako vam se plikovi ne bi inficirali. Ne ljuštite kožu koja je počela sama da se ljušti i peruta.

4. Vaš mali sunčani raj je upropašten kišom i lošim vremenom.

Iako letovanje tako baš i neće biti ono što ste zamislili – ipak možete lepo da se odmorite. Pre nego krenete spakujte neku zabavnu knjigu više, špil ili dva karata za igranje, jamb, a ukoliko nosite mp4 ili laptop obavezno na njih stavite nekoliko filmova koje niste gledali.

Pored ovoga, uvek možete posedeti u hotelskom restoranu ili baru. Važno je da se ne nervirate zbog lošeg vremena, jer je to zaista nešto na šta ne možete da utičete.

5. Ostali mogući problemi – Desio vam se kvar na automobilu?

Izgubili ste se u nepoznatom gradu? Pošli ste u obilazak, ali ne znate baš najtačnije šta biste sve mogli da vidite? Ovakve stvari se dešavaju, posebno na aktivnom odmoru, koji uključuje obilazak turističkih atrakcija, istorijskih punktova i slično.

  • Ukoliko vam se desi neki kvar ili problem tog tipa – prvo se obratite ljudima u smeštaju u kom se nalazite, jer će oni sigurno moći da vam pomognu i da vas upute na pravog majstora, atrakciju, automehaničara, servis i sl. Takođe – i slučajni prolaznici na ulici mogu biti korisni da vas upute gde želite – pa makar se sa njima sporazumevali i rukama i nogama. Ne zaboravite i da na ulici za pravi put uvek možete pitati policajca ili taksistu.
  • Ako ste u državi čiji jezik ne govorite, od pomoći vam mogu biti turistički džepni rečnici sa najčešćim frazama, koje možete pronaći za veliki broj jezika. Ako takvi ne postoje baš za jezik države u koju idete, raspitajte se koji strani jezik njeni stanovnici najviše razumeju, pa uzmite rečnik fraza na tom jeziku. Ove knjižice su korisne i u situacijama pomenutim gore – pokvarena kola, snalaženje u nepoznatom gradu, upoznavanje, poručivanje u restoranu...
  • Druga korisna knjižica koja će vam sigurno trebati ako nemate organizovanog vodiča je turistički priručnik za mesto u koje idete. U turistički razvijenim mestima ima ih na svim svetskim jezicima, uvek sadrže mapu sa obeleženim atrakcijama koje treba obići i objašnjenjem njihovog značaja i istorijata. Poneke ovakve knjižice sadrže i druge korisne informacije – o važnim telefonima, specijalitetima u kafeima i restoranima (za koje u mnogim zemljama baš i niste sigurni šta su, kada pogledate meni), običajima i ostalim posebnostima sredine u koju ste došli. Sve to će sigurno pomoći da potpunije uživate u novoj i drugačijoj zemlji i snađete se u drugačijoj kulturi.

Najvažnija mantra u svakoj nepredviđenoj i ne tako dobroj situaciji je: na odmoru sam, sve je rešivo, imam vremena i neću se nervirati. Ukoliko vam nešto pokvari dan ili dva na putovanju, razmislite o tome da će vam dodatno nerviranje oko toga lako pokvariti i preostale dane. Zato – opustite se i uživajte.

Želimo Vam srećan put i dobar provod!