BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Kako prati veš a da ne uništite garderobu?

Mašine za veš su evoluirale do tačke gde jednostavno ubacite veš, dodate neku neodređenu količinu praška, stisnete dugme i potom obično možete sesti i sačekati da dobijete čistu turu veša.

Ali ukoliko želite da Vam odeća izgleda najbolje moguće i da traje što je duže moguće – to jest, da prerano ne izbledi ili da ne počne dobijati grudvice vlakana, postoje neka pravila kojih biste trebali da se pridržavate...

Reći ćemo Vam kako pravilno da perete veš i za to ćete nam biti zahvalni. Jer ne samo da ćemo Vam pomoći da sačuvate garderobu i ostala platna, već će naši stručni saveti produžiti i radni vek Vaše veš mašine, a verovatno će Vam smanjiti i račun za električnu energiju.

Korak 1: Sortirajte ga

Znate da odvajate svetli veš od tamnog i verovatno ste već naučili (na teži način?) da su crvene tkanine najgori „puštači“ izobilja boje koja uništava ostale, naročito pri njihovom prvom pranju.

Međutim, isto tako je bitno i sortirati veš prema tipu tkanine. Predmeti sa kojih se odvajaju vlakna, poput peškira ili dukserica, bi trebali biti prani odvojeno od glatkijih predmeta čija se vlakna zgrudvaju, kao kod čaršava ili košulja. Razlog za ovo se krije u tome što materijali sa kratkim, slabijim, ufrćkanim vlaknima, kao što je slučaj sa peškirima i duksericama, trljaju o vlakna koja su duga i jaka, kakva su u čaršavima. 

Takođe preporučujemo pranje džinsa koji će biti prevrnut pre pranja kako bi se sprečilo stvaranje prugastih linija (Čuješ li Bon Džovi). Uvek zatvorite patent zatvarače – na džinsu ili na bilo kom drugom komadu odeće – kako zubci na cibzaru u manjoj meri kačili druge komade odeće.

Takođe, zaprljane predmete, poput tepih staza ili dečijih dresova umazanih blatom, bi trebalo prati posebno.

Korak 2: Prethodno tretiraje mrlje

Vreme je ključna stvar kada govorimo o bilo kakvoj mrlji. Naši testeri su imali dobre rezultate sa proizvodima kojima se one tretiraju pre samog pranja. Čak i neki tečni deterdženti, ukoliko se direktno primene na mrlju, često daju dobre rezultate. Deterdžent u formi praška za veš? Pomešajte ga sa malo vode kako biste dobili pastu koju ćete utrljati u mrlju.

Potapanje je još jedna od efikasnijih strategija za uklanjanje mrlja. Većina mašina za veš ima ciklus natapanja ili pak možete napuniti kadu i to uraditi ručno. Za skidanje tvrdokornih mrlja u potpazušju, probajte da natopite majice sa nekim od preparata za uklanjanje mrlja koji sadrže aktivni kiseonik.

Korak 3: Stavite odgovarajući deterdžent

Na tržištu je zastupljen veliki broj marki deterdženata i jednostavno neki su kvalitetniji a neki lošijeg kvaliteta. To Vam jednostavno govori koliko je bitno koji ćete deterdžent koristiti. Takođe je bitno držati se i uputstva za doziranje. Osim što se radi o bacanju novca, upotreba prevelike količine deterdženta može ostaviti i tragove na odeći, a isto tako i nije baš najbolja ni za veš mašinu.

Visoko efikasne veš mašine sa prednjim i gornjim punjenjem automatski rasipaju veš prema našem iskustvu (pogledajte uputstvo za specifične instrukcije). Ukoliko imate uobičajenu veš mašinu sa gornjim punjenjem i mešalicom, najbolje je prvo napuniti bubanj sa vodom, a potom dodati prašak i na kraju i veš. Ovo omogućava enzimima za pranje da se oslobode u pravom trenutku.

Ako koristite izbeljivač, koji je najbolji za pamučni beli veš, poput čaršava i potkošulja, dodajte ga nekoliko minuta pošto mašina počne sa mešanjem.

Korak 4: Ne prepunjavajte veš mašinu

Sa obzirom da visokoefikasne veš mašine zahtevaju nešto duže vreme za pranje, bićete u iskušenju da u nju nagurate sav veš koji treba oprati od jednom. Ali koraci od prvog do trećeg Vam u tom slučaju neće biti od velike pomoći.

Uobičajene veš mašine imaju kapacitet za otprlike 5 do 7 kg veša; visokoefikasne veš mašine sa gornjim i prednjim punjenjem mogu primiti i do 9 kg ili više. Proučite uputstvo ili bacite pogled na vebsajt proizvođača da biste videli preporuke za Vaš model veš mašine.

Korak 5: Izbor odgovarajućeg programa

Za većinu prljavog veša, normalni ciklus je najbolji izbor. Ali ako ranije niste eksperimentisali sa pranjem pomoću hladne vode, probajte. Mnogi deterdženti su prerađeni kako bi bolje obavljali svoj zadatak na nižim temperaturama, te mislimo da ćete biti i zadovoljni sa rezultatima.

A sa obzirom da tad nećete plaćati ni utrošenu struju koja je potrebna za zagrevanje vode, niži račun za istu će Vam biti dodatni bonus.