BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Kako ne razmaziti decu tokom novogodišnjih praznika

Praznici mnogoj deci znače jednu stvar: poklone. Verovatno ste i sami čuli nekog od roditelja manje dece kako govori nešto tipa: „Sve je vredno samo tog njihovog osmeha na licu.“ Tu je dakle trenutna nagradu za to što deci dajete nešto što žele – taj rajski osmeh. Ali postoji i lošija strana toga što uvek kažemo „da.“

Roditelji imaju kontrastne težnje jer sa jedne strane žele svojoj deci da pruže sve – ali da podignu i dete koje nije razmaženo.

Evo šta kažu stručnjaci...

Odlučite se za iskustva, ne za predmete

„Ja sam oduvek taj koji veruje u ulaganje u uspomene i izbor iskustava nad materijalnim,“ kaže Richard Watts, autor više knjiga na ovu temu. „Nešto da rade. Nešto značajno.“ Watts nam je rekao da on i njegova deca često provode praznike tako što zajedno dele ćebad beskućnicima.

Ali, bavljenje humanitarnim poslom naravno nije jedina opcija.

Pogledajte porodično neki pozorišni komad ili pođite na pešačenje zajedno, predlaže Beth Kobliner, autorka Make Your Kid a Money Genius (Even If You're Not).

„Radost iskustava ostaje sa nama duže nego stvari koje dobijamo,“ tvrdi ona. Sve te nove stvari će biti nove samo neko vreme a potom postaju stare i želimo neke druge stvari.

Budite primer

„Smatram da bi roditelji trebalo da predstavljaju model ponašanja koji zahtevaju,“ kaže Watts. „Dakle, ako svojoj deci govore da nešto ne mogu da imaju, ali mama i tata se okolo razmeću kreditnom karticom – onda oni imaju sve što žele … Njihovo ponašanje govori sve.“

To važi i za druge stvari osim predmeta. To znači da treba pustiti decu da se suoče sa suprotnim i naučiti ih da se ne ljute onda kada stvari ne idu onako kako ona to žele. Nije Vam potrebno bogatstvo da biste podigli privilegovanu decu, kaže on.

Watts kaže da je nova generacija roditelja koji su sada u svojim tridesetim godinama odrastala bez primera kako treba delovati – „i internet postaje izvor primera. I internet nas time još prekomerno opterećuje da stičemo utisak da apsoultno ne možemo biti dobri u roditeljstvu.“

Koblinerova se slaže da u eri intstant gratifikacije raditi stvari na pravi način zaista može biti teško. „U ovo doba godine, sećam se da sam kao dete čekala da gledam It’s a Wonderful Life,“ kaže ona. „Emitovano je jednom godišnje u doba praznika. A sada to možete skinuti praktično bilo gde. Smatram da je vaspitavanje i podizanje dece za roditelje danas daleko izazovnije, ali i za samu decu.“

Dospeti do onog „ne“

Kada govorimo o poklanjanju darova i kupovini istih, „Nemojte se bojati da kažete ’ne,’“ kaže Koblinerova. Istraživanje Univerziteta Duke je utvrdilo da deca roditelja koji popuštaju pred svim njihovim zahtevima odrastaju u osobe koje češće imaju „problema sa kreditnim karticama,“ kaže ona.

Izbegavajte ovu „traku hedonizma,“ dodaje ona. „Ako stalno dobijate ono što želite, onda kada to želite i to će neminovno postati beznačajno posle nekog vremena.“

Dakle, reći „ne“ i dopustiti deci da se istutnje će Vam omogućiti da se osećate bolje kao roditelj, kaže Watts. „Ideja oko toga da ćete ih pustiti da padnu, da se bore, da osete posledice sopstvenog bola“ će na kraju biti pravo olakšanje.

„To nam dozvoljava da ustanemo i jednostavno nastavimo, ’Hej, stvarno je u redu pustiti decu da tu i tamo otplaču,’“ kaže on.