BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Izbegnite ovih 7 grešaka kada pripremate kajganu

Poput špageta i putera sa džemom, kajgana je jedno od onih neverovatno jednostavnih jela koje svako zna kako da pripremi … zar ne? Pa i ne baš. Ispada da skoro svi grešimo u pripremi omiljenog doručka za većinu. Ne verujte nam?

Evo ih, sedam grešaka koje većina ljudi pravi tokom pripremanja kajgane i kako ih izbeći...

Dodajete mleko, vodu, pavlaku...?

Sipate malo mleka, pavlake ili čak i vode dok lupate jaja kako biste ih učinili vazdušastijim, je li tako? Nažalost, nije. Ali ono što ćete time postići jeste da će jaja biti žilavija. Uz to, bilo koju tečnost da dodate, ona će završiti kao odvojena komponenta od jaja istog trenutka kada smesu stavite na vatru.

Dakle, pripremajte kajganu bez dodavanja mleka, vode...

Lupate jaja sa viljuškom nekoliko sekundi?

Mućenje je zapravo ono što biste stvarno trebali da uradite kako biste dobili penasto mekana jaja. I to ne samo kako biste pomešali belance i žumance. Što duže vremena mutite jaja, to ćete više vazduha u njih ulupati. A što više vazduh ulupate u njih, to će biti i lakša tekstura tih jaja.

Koristite pravu mutilicom (poput onih od nerđajućeg čelika ili bakarnih mutilica) i žestoko lupajte jaja makar pola minuta.

Solite jaja pre pečenja?

Taj prstohvat soli koji dodajte dok lupate jaja, je zapravo krivac za višak vlage koju privlači, te će Vas i on odvesti u istu vodenastu situaciju kao i da ste dodali malo mleka ili druge tečnosti u jaja.

Preskočite začine za sada i dodajte so u jaja onda kada ista budu skoro pripremljena.

Ubacujete sirovo povrće?

Da, povrće će Vašu kajganu obogatiti sa hranljivim sastojcima, ali i ono je takođe puno vode, a ona će isteći u jaja onda kada se sve bude zajedno kuvalo.

Mudrija, ukusnija metoda? Koristite kuvano umesto svežeg povrća. Sotirajte ga direktno u tiganju i ocedite višak vode pre nego što dodate jaja ili pak iskoristite preostalo bareno ili pečeno povrće od sinoćne večere.

Koristite džinovski tiganj?

Nema potrebe da vadite džinovski tiganj za sotiranje ukoliko ćete samo pripremati kajganu za jednu ili dve osobe. Za početak, trebaće mu duže vremena da se zagreje, a Vi ćete morati da upotrebite više masti kako biste obložili dno tiganja u celosti. Uz to, veća površina za pečenje će dozvoliti i Vašim jajima da se razliju u jedan tanji sloj, što će znatno povećati verovatnoću da ih prepečete ili čak i da zagore.

Poštedite sebe muke i uzmite manji, plići tiganj umesto velikog. I neka ne bude od livenog gvožđa.

Pripremate ih na jakoj vatri?

Na pojačanoj temperaturi ćete brže pripremiti Vašu kajganu, te je možete pojesti i izleteti kroz vrata. Ali velika količina toplote remeti i strukturu proteina koji se nalaze u jajima, pa belance postaje žilavo i suvo. Pored toga, visoke temperature isto povećavaju verovatnoću da prepečete jaja ili da ona zagore u tiganju.

Držite se parole slabo i polako – govorimo o 5 do 7 minuta pečenja umesto pečenja od 45 sekundi. Bićete nagrađeni sa mekanom, kremastom teksturom koju dele galaksije od Vaše uobičajene kajgane. 

Skidate ih sa vatre onda kada izgledaju kao da su gotova?

Baš kao što je slučaj i sa odreskom ili komadom ribe, preostala toplota će nastaviti da peče kajganu čak i pošto tiganj sklonite sa ringle. U tom slučaju, kajgana će verovatno biti suva i prepečena do vremena kada budete postavili sto i seli za njega da jedete.

Prebacite ih u tanjir onda kada budu izgledala kao da im je potreban još jedan minut na vatri da bi bila gotova i videćete da će biti savršeno pečena kada sednete za sto.