BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Greške u smanjenju kalorijskog unosa koje počini 1 od 3 žene

Pre par nedeljna, prijateljica koje se koristi uređajem za praćenje unosa kalorija i fizičke aktinovsti mi je poslala poruku u kojoj govori svoje snažne frustracije. Uprkos smanjenju kalorija i vežbanju, zatiče sebe kako dobija na telesnoj težini, a ne mršavi! Ali onda je navela kako unosi svega 100 kalorija dnevno i da vežba šest dana u nedelji.

Pre par nedeljna, prijateljica koje se koristi uređajem za praćenje unosa kalorija i fizičke aktinovsti mi je poslala poruku u kojoj govori svoje snažne frustracije. Uprkos smanjenju kalorija i vežbanju, zatiče sebe kako dobija na telesnoj težini, a ne mršavi! Ali onda je navela kako unosi svega 100 kalorija dnevno i da vežba šest dana u nedelji.

Poput nje, oko trećine odraslih se upušta u vrlo restriktivne režime ishrane koji se završe sa samo-sabotažom napora da se skinu kilogrami viška, kaže Ketrin Džonson, vodeća dijetetičarka iz specijalizovanog centra za ishranu u Dalasu. „Pothranjivanje na kraju vodi ka dobitku telesne mase i još ekstremnijoj dijeti,“ kaže ona. To je zato što onda kada telu ne dajete sve nutrijente koji su mu potrebni Vaš metabolizam zapravo trpi. To Vam još više otežava da dosegnete ciljeve koje ste zacrtali.

Kada žene nalete na plato zasićenja u mršavljenju usled pothranjivanja, obično odreaguju sa daljim smanjenjem istih i ciklus se nastavlja. Pa kako onda to izbeći? Morate biti proračunati po pitanju kalorijskog unosa. Broj kalorija, makronutrijenti i drugi nutrijenti koji su potrebni Vašem organizmu zavise od tipa Vaše građe, godina, količine aktivnosti pa i genetike, kaže Džonsonova. Dakle, iako je unos od 1200 do 1500 kalorija dnevno odgovarajuć za malo puniju ženu koja umereno vežba, to nije pametno za nekog ko vežba intenzivno po sat vremena dnevno, a pet puta nedeljno. U tom slučaju, veći kalorijski unos će pomoći toj super-aktivnoj ženi da skine više kilograma, tvrdi ona.

Ako pazite šta jedete, a nema progresa, pratite sledeće korake pre nego što se odreknete još kalorija, ugljenih hidrata i grama masti:

1. Sagledajte kako se osećate

Jedan od znakova da ste suviše agresivno skresali kalorije: Patite od zamora, nervoze, zatvora i poremećaja sheme spavanja kaže Dženifer Kromberg, klinički psiholog pri Poremećajima ishrane iz Kalifornije. Drastičan pad kalorijskog unosa takođe može uzrokovati i preskočene menstruacije, gubitak mišićne mase, suvu kožu i lomljivu kosu, kaže Džonsonova. Ukoliko primetite bilo koji od ovih znakova, popričajte što pre sa lekarom.

2. Udubite se u matematiku

Kao što smo rekli, tačan broj kalorija koji Vam je potreban da biste smršali zavisi od mnogih činilaca. Bez savetovanja sa dijetetičarem, nemoguće je sve ih imati u vidu. Ali možete naći i dobre kalkulatore na internetu koji će Vam dati približno tačan broj kalorija koje su Vam potrebne da biste mršavili. Unesite težinu, visinu, godine života, nivo fizičke aktivnosti i kada biste želeli da postignete svoj cilj u kalkulator. Očigledno, ukoliko je broj kalorija koji se pojavi veći od onog koji u datom trenutku unosite, onda se pothranjujete i želite malo da povećate unos istih.

3. Malo se pozabavite tanjirom

Ostavimo kalorije po strani - bitno je i da se unosi dovoljno nutrijenata (hranljivih sastojaka). Kako biste proverili da li ili ne unosite dovoljno nekog nutrijenta, Džonsonova preporučuje da pregledate sve što ste pojeli u toku dana. „Kada pogledate svoj dnevni unos, trebalo bi da na njemu imate hranu iz svih pet grupa – voće, povrće, žitarice, proteine i mlečne proizvode – kako biste dobili sve nutrijente koji Vam trebaju. Neka Vam meni bude šarolik kako biste pristupili mršavljenju na uravnoteženiji način.“

Bitno je napomenuti da pothranjivanje takođe može biti pokrenuto i sa poremećajem ishrane, lekovima, depresijom pa i niskim samopoštovanjem. Ukoliko imate možda takav problem, zakažite posetu kod lekara koji će Vas uputiti u naredne korake.