BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Da li su virusne infekcije izlečive?

Pored svih lepota i čari koje na donosi jesen, ona nam nažalost donosi i virusne infekcije koje su uzrok bolesti kao što su prehlada, grip, kijavicu i mnoge druge.

I to nas tera da se zapitamo: da li je uopšte moguće lečiti virusne infekcije?

Šta su virusne infekcije?

Virusne infekcije su, najjednostavnije rečeno, infekcije koje su uzrokovane virusima (i stoga su drugačije od bakterijskih infekcija, na primer, koje naravno uzrokuju bakterije).

Virusi su vrlo male čestice genetskog materijala koje ne mogu same da se razmnožavaju. One stoga ulaze u različite organizme (poput ljudi) kako bi mogle da se razmnožavaju u njima i tako prežive. Virusi se ugrađuju u ćelije i „otimaju“ ih kako bi se razmnožavali.

U tom procesu, oni takođe uzrokuju različite bolesti i druge zdravstvene probleme, koji se manifestuju temperaturom, kašljem, curenje nosa, mučninom, povraćanjem, bolovima i mnogim drugim neprijatnim simptomima.

Kakve vrste virusnih infekcija postoje?

Pre svega, postoji ih mnogo. I dok neke zapravo mogu biti i od koristi za nas, većina ih uzrokuje različite zdravstvene probleme. Najčešće virusne infekcije u ovo doba godine su respiratorne virusne infekcije, koje uzrokuju običnu prehladu, grip, zapaljenje pluća itd.

Ali postoje i mnoge druge vrste virusnih infekcija: virusne kožne infekcije, infekcije uzrokovane otrovnom hranom, seksualno prenosive virusne infekcije i mnoge druge.

Kako se virusne infekcije šire?

U zavisnosti od njihve vrste mogu se prenositi preko kože, pljuvačkom, krvlju, seksualnim odnosima i naravno, vazduhom. Neke od njih se prenose mnogo uspešnije tokom hladnijih godišnjih doba što je i razlog zašto se češće razboljevamo tokom jesenjih i zimskih meseci.

Pređimo na suštinu: Možemo li ih lečiti?

Nažalost moramo reći da odgovor nije tako jednostavan. Ukoliko želite prostiji odgovor na ovo pitanje onda bi on morao biti „da i ne.“

Bakterije spram virusa

Verovatno ste upoznati sa antibioticima … Pa oni su fantastična stvar koja je spasila nekoliko milijardi života (i spasiće još mnogo, mnogo njih), ali oni se koriste samo kod bakterijskih infekcija. Antibiotici nemaju uticaja kod virusnih infekcija. Da li postoji nešto poput antibiotika ali za virusne infekcije?

Antivirusni lekovi

Antivirotici sprečavaju razmnožavanje virusnih čestica i stoga mogu lečiti virusne infekcije. Ali oni su dostupni samo za neke infekcije (neke vrste hepatitisa, influencu, herpes simpleks … ) – i često samo onda kada su dovoljno rano uzeti. U drugim slučajevima, jednostavno nemamo lek za virusne infekcije.

Dobre i loše vesti

Dakle, većina virusnih infekcija je neizlečiva. Dobra vest je da se većina istih samoograničava. Poput prehlade. Ali neke se nažalost ne rešavaju same od sebe, te uzrokuju ozbiljne, dugotrajne bolesti pa čak i smrt. To je najgori mogući scenario. Na sreću, virusne infekcije sa kojima ćete se najčešće susretati tokom jeseni su one koje se same od sebe izleče.

Ukoliko ne možemo da ih izlečimo šta onda možemo da uradimo?

Postoje dve stvari koje možete uraditi: sprečiti ih i lečiti njihove simptome.

Sprečavanje virusnih infekcija

Jedan od načina za prevenciju je vakcinacija. Najčešće bolesti koje uzrokuju virusi, ali se mogu sprečiti vakcinacijom su hepatitisi A i B, HPV, grip, boginje, zauške, polio, besnilo, bolesti sistema za varenje koje su uzrokovane rotavirusima … Isto tako ih možemo sprečiti redovnim i pravilnim pranjem ruku, izbegavanjem kontakta sa inficiranim osobama i površinama i konzumiranjem namirnica i napitaka koji su pravilno pripremljeni. Imajte na umu da ove mere prevencije ne pomažu u 100% slučajeva. Ali itekako uveliko smanjuju rizik od toga se inficirate.

Tretiranje simptoma virusnih infekcija

Šta nam preostaje da radimo ukoliko ne uspemo da sprečimo virusnu infekciju, a ne možemo ni da je lečimo? Pa da lečimo njene simpome. U slučaju čestih jesenjih i zimskih virusnih infekcija, ovo najčešće znači skidanje temperature, tretman glavobolje i drugih vrsta bolova, otpušavanje nosa i olakšavanje iskašljavanja. I čekanje da gadna virusna infekcija dođe do svog kraja u našim telima uz pomoć našeg imunološkog sistema. Srećno nam svima i ove jeseni!