BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Da li su javni toaleti zaista toliko opasni po zdravlje?

Tokom leta verovatno ćete provesti što više vremena je moguće istražujući svet, pa je i vrlo verovatno da ćete češće morati da koristite javni toalet nego obično. Da li se i Vi pitate da li je korišćenje javnih toaleta možda opasno za Vaše zdravlje? Pa hajde da vidimo …

Istina ili mit?

Milioni i milioni ljudi pate od toaleto-fobije i plaše se (ili makar oklevaju) da koriste javni toalet iz različitih razloga. Najčešći među njima je strah od zaraze usled upotrebe nečistog toaleta. Da li su javni toaleti zaista opasnost po zdravlje ili je to sve jedan veliki mit? Ima nešto istine u tome, naravno, ali javni toaleti uopšteno nisu tako opasni kako mnogi od nas veruju.

Pa, šta je opasno, a šta ne kada se koristimo javni toaletom?

Da li su bakterije prisutne u javnim toaletima?

Naravno. Stajaća voda čini toalete idealnim mestom za razvoj bakterija i druge klica. Dok se većina nalazi na unutrašnjim površinama sanitarija, neke od njih zagađuju i vazduh.

Šta možete da uradite kako biste ih oterali pre upotrebe javnog toaleta?

Pustite vodu pre upotrebe

Puštanje vode pre upotrebe ispira neke od bakterija unutar toalet šolje i posledično takođe smanjuje i broj bakterija koje bi se našle u vazduhu, kontaminirajući ga, pa pritisnite to dugme (ili povucite konopac) pre nego što otkopčate pantalone … …

Jesu li wc školjke jedina opasna mesta u javnim toaletima?

Nažalost, moramo reći da nisu. Mnoge druge opasnosti se kriju u prljavštini javnog toaleta, počevši od sušilica za ruke, raspršivača sapuna, česmi i drugih površina koje dodiruju mnogi ljudi.

Statistika

Istraživanja pokazuju da sušilice za vazduh mogu imati i do 30 puta više klica od papirnog ubrusa u aparatu. Takođe,  oko četvrtina sapuna u javnim toaletima je kontaminirana sa potencijalno opasnim zaraznim klicama.

Ali ništa od toga, uključujući i wc školjke, ne predstavlja najveću pretnju kontaminacije. Najveća pretnja u pogledu klica Vas čeka – ko bi i pomislio? – onda kada napuštate javni toalet: vrata.

Koliko Vam od pomoći može biti pokrivanje sedišta toaleta sa papirnim ubrusom?

Pomaže do određene mere, stvarno, ali uglavnom psihološki jer time sprečavamo onaj odvratni osećaj da smo našom zadnjicom upravo dodirnuli tuđu. Kada govorimo o prevenciji kontaminacije zaraznim klicama, pomaže vrlo malo – kako je to moguće? 

Prenos sa „obraza na obraz“?

Prenos bolesti sa kože na kožu prilikom upotrebe javnog toaleta je praktično neviđen, pa je pokrivanje daske wc šolje nepotrebno. Pa, u većini slučajeva. Ipak postoje neke klice koje se tako mogu preneti, pa ako želite da budete apsolutno sigurni, ipak uzmite toalet papir u ruke.

Ima li razlika između ženskih i muških toaleta?

Da, ima! Nažalost po muškarce (i srećom po žene) muškarci su mnogo grozniji kada je u pitanju lična higijena posle upotrebe toaleta. Istraživanja pokazuju da samo oko jedne trećine muškaraca pravilno pere svoje ruke po upotrebi toaleta i približno jedna četvrtina to uopšte i ne čini.

Ima li još nešto loše za muškarce?

Žao nam je, ali ima. Najveća opasnost koju žene ostavljaju na vratima i na drugim često korišćenim mestima u javnim toaletima jesu gljivice. Za muškarce, u pitanju je dobra stara fekalna materija. Bljak!

A sa pozitivnije tačke gledišta?

Dosta sa ružnim vestima, slažete li se? Sve do sada smo bili usredsređeni na to da Vas obeshrabrimo da ikada više upotrebite javni toalet, ali sada je vreme da stvari uravnotežimo.

Javni toaleti nisu ništa više opasni (relativno govoreći) od prosečnog toaleta u domu ili kupatila, koji sadrže ništa manje bakterija od javnog toaleta. Ukoliko je javni toalet prljav, to je naravno sasvim druga stvar … 

U našoj svakodnevnici ima stvari koje radimo i koje koristimo, a daleko su opasnije od javnog toaleta

Hajde da pogledamo, na primer, liftove. Da li ste znali da dugmad lifta u proseku sadrži više bakterija od daske toalet šolje u javnom toaletu? To stvari stavlja u novu perspektivu, zar ne? Pa, da zaključimo - javni toaleti jesu donekle opasnost po zdravlje, ali za većinu ljudi, veći deo vremena, manje su opasni od mnogih drugih stvari koje radimo u svakodnevnom životu.