BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Da li bolje spavamo zimi?

Postoje razni načini kako da spavamo lepše i kvalitenije: izbegavanje kafe, ustaljeni rituali, poštovanje dnevne rutine ustajanja i leganja u krevet. Ali prava temperatura sobe može imati svoju ulogu, koja je, čini se, od ključnog značaja.

Hladnije temperature potpomažu kvalitetan san

Izbegavanje kofeinskih napitaka, držanje ustaljenog rasporeda polaska u krevet i ustajanje, pijenje čaše toplog mleka pred spavanje i još mnogo toga što ste čuli ili pročitali jesu sve dobri načini da pođete na počinak i uživate u blagodatima kvalitetnog sna. Ali prava temperatura sobe može imati svoju ulogu, koja je, čini se, od ključnog značaja.

Istraživanjima vezanim za san i navike spavanja, uopšteno se došlo do optimalne temperature za kvalitetan san i sudeći po tim vrednostima, spavanje zahteva temperature koje su nešto hladnije. Vrednost optimalne temperature za san se nalazi između 15 do 20 stepeni Celzijusa. Za neke ljude, temperatura koja se nalazi niže ili više od pomenutih vrednosti vodi ka noćnom nemiru.

Kako stvari stoje, temperature u ovom opsegu vrednosti potpomažu smanjene telesne temeprature jezgra tela (trupa) što za uzvrat rezultira sa pojavom pospanosti. Veliki broj istraživanja je pokazao da temperaturna regulacija igra neku vrstu uloge u statističkim značajnom broju hroničnih nesanica.

Istraživači su dokazali, na primer, da oni koji pate od nesanice vrlo često imaju i nešto višu telesnu temperaturu trupa pred samo spavanje u odnosu na one koji nemaju tegoba sa snom, a to vrlo verovatno vodi ka višem stepenu razbuđenosti i uznemirenosti i time i do poteškoća da se zaspi, jer telo neprekidno pokušava da prepodesi svoju unutrašnji termostat.

Za one koji imaju normalan san, karakteristično je da pad temperature jezgra tela prati porast temperature u šakama i stopalima (periferiji tela), jer se krvni sudovi u tim delovim šire kako bi telo odavalo više toplote. Istraživanja su utvrdila i da onima koji imaju poteškoća sa spavanjem može pomoći ako pred polazak u krevet rashlade sobu i smeste flašu tople vode ili termofor sa toplom vodu blizu svojih stopala kako bi se rapidno proširili krvni sudovi i time upravo pomoglo unutrašnjem termostatu organizma da izvrši prigodno temperaturno podešavanje tela za san.

Zaključak

Pomalo hladna soba i niža temperatura trupa su bitni optimalni uslovi za Vaš kvalitetan, zdrav san.