BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

9 grešaka koje treba izbegavati kako biste dete sprečili u lažima

Teško da na ovom našem svetu postoji neko ko nikada nije izgovorio laž. Lažljivce upoznajemo svakog dana, ali ne znamo šta da radimo sa njima kada su u pitanju naša deca.

Saznali smo zašto deca lažu i koliko se njihovi roditelji zbog toga osećaju krivima. Pa da vidimo šta se tu dešava …

Deca znaju za posledice

Vrlo često deca lažu jer znaju da će istina povući neku određenu kaznu. Probajte sa ohrabrivanjem kako bi dete reklo istinu, možda i time što ćete kaznu učiniti manje strogom kako se dete ne bi plašilo iste.

Deca ne žele da Vas uzrujaju

Vaša deca Vas vole i ne žele da budete uzrujani. Ukoliko bi Vaša reakcija na istinu bila malo manje „sumorna,“ onda bi se ona i manje plašila činjenice da će Vas povrediti ukoliko Vam kažu istinu.

Ne lažu već fantaziraju

Ponekad deca zamenjuju želje za realnošću: govore Vam sve o svojim neverovatnim avanturama ili pak čitavu okolinu uvere kako imaju brata ili sestru. Budite mekši prema ovakvim lažima, jer će iste same vremenom nestati kako dete bude odrastalo.

Deca govore laži i kada se nečega ne sećaju

Postoje i situacije u kojima deca govore laži i sama veruju u njih. Ovo je naročito istinito kada govorimo o deci koja su zaboravila na neki svoj nestašluk.

Nemojte se bojati ovakvih laži. Potrudite se da budete strpljivi i pokušajte da detetu bolje objasnite svoju reakciju na delo koje je počinilo.

Misle kako je učtivo lagati

Nekad deca smatraju da je i u redu lagati: vrlo rado nose bakine štrikane čarape, iako su duboko u sebi vrlo, vrlo razočarana takvim poklonom.

Na Vama je da odlučite da li želite da se Vaše dete ponaša nekako drugačije. Na kraju krajeva, svi mi radimo vrlo slične stvari.

Programiramo ih da nam daju pravi odgovor

Često deci postavljamo pitanja na koja očekujemo samo jedan mogući odgovor. Na primer, pitamo ih, „Je li ukusno?“ onda kada dete očigledno ne želi baš da jede ono što je u njegovom tanjiru.

U takvim situacijama, ako ne želite da Vas dete laže, bolje bi bilo da rešite problem odmah: „Šta bi želeo(la) sada da jedeš?“

Deca se plaše i promene uloga

Deca su ubeđena i boje se da govorenje istine u vezi sa nekom lošom stvari jeste ponašanje koje je rezervisano isključivo samo za zloće iz bajki. Dakle, ukoliko kažu istinu, pretvoriće se u takvog negativca.

Objasnite im da i dobri ljudi mogu povremeno biti pogrešno shvaćeni. Ono što ih razlikuje pak od „loših momaka“ je njihova sposobnost da preuzmu odgovornost za svoja dela.

I sami sebi govorimo laži

Dete kopira svoje roditelje u svemu. Živeti u okruženju ispunjenom lažima, on ili ona će takođe prestati da govore istinu.

Rešenje je istovremeno lako i teško: jednostavno morate samo postati iskreniji prema sebi.

Deca misle kako će zvučati luckasto

Ukoliko se prema svojoj deci ophodite kao prema neinteligentnim bićima, vičući ili kriveći ih za neke stvari, onda ona neće želeti da nauče razliku između dobrog i lošeg. To podrazumeva i govorenje istine.

Pokušajte da se ophodite prema deci kao da su Vaših godina, objasnite im u čemu greše i nemojte ih kriviti za sve. Na taj način će deca imati želju da porastu i daleko lakše će shvatiti i prihvatiti važnost govorenja istine.