BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

8 prirodnih lekova za bolji san

Ukoliko se san nalazi na dnu Vaše liste obaveza, niste sami. Iako zdravstvene organizacije preporučuju da spavamo sedam do devet sati svake noći, prosek je negde ispod sedam sati. No, pre nego što potrčite do apoteke kako biste uzeli neki od lekova za nesanicu , probajte neki od sledećih prirodnih lekova za spavanje.

Spavajte dobro, spavajte bolje

Ukoliko se san nalazi na dnu Vaše liste obaveza, niste sami. Iako zdravstvene organizacije preporučuju da spavamo sedam do devet sati svake noći, prosek je negde ispod sedam sati. A zašto? Pa, okrivite guste rasporede, naravno, a tu su i uobičajene tegobe sa spavanjem. No, pre nego što potrčite do apoteke kako biste uzeli neki od lekova za nesanicu , probajte neki od sledećih prirodnih lekova za spavanje. Mnogi od ovih lekova Vam neće samo pomoći da zaspite i da spavate, već će poboljšati i relaksaciju mišića.

Magnezijum i kalcijum

I magnezijum i kalcijum deluju pozitivno na san, a kada ih uzmete zajedno, postaju još efikasniji. Plus, uzimanjem magnezijuma, smanjujete potencijalnu pretnju pojave srčanih problema koji se mogu javiti ukoliko uzimate samo kalcijum. Uzimajte 200 miligrama magnezijuma – smanjite dozu ukoliko Vam uzrokuje dijareju – i 600 miligrama kalcijuma svake noći.

Divlja zelena salata

Ukoliko patite od anksioznosti, glavobolja ili bolova u mišićima ili zglobovima, onda ste možda već upoznati sa divljom zelenom salatom. Ona je takođe efikasna i u smirivanju nemira i anksioznosti – a može Vas čak lišiti i sindroma nemirnih nogu. Kada se koristite suplementom divlje zelene salate, uzimajte od 30 do 120 miligrama pred spavanje.

Hmelj

Ljubitelji piva bez sumnje su upoznati sa umirujućim dejstvom hmelja, ženski cvetovi se koriste u pivarstvu. U svrhe boljeg kvaliteta sna, pak, ovaj ekstrakt se naširoko koristi kao blagi sedativ za anksioznost i insomniju. Uzmite od 30 do 120 miligrama pre nego što se bacite pod jorgan.

Aromaterapija

Štos je u lavandi, jer je istraživanjima dokazano da povoljno utiče na san. Ona je takođe jeftin, netoksičan način da se odluta u miran i dubok san. Pronađite sprej sa pravom lavandom i poprskajte jastuk pre spavanja. Ili kupite jastuk koji je njome punjen.

Melatonin

Melatonin je hormon koji kontroliše san, pa nije ni čudo da prirodnim putem indukuje san. Iako neki stručnjaci preporučuju uzimanje viših doza, istraživanja pokazuju da su i manje doze efikasne. Pored toga, postoji i bojazan da više doze mogu uzrokovati toksičnost kao i depresiju pa i neplodnost. Uzimajte 0.3 do 0.5 miligrama pre polaska u krevet.

Joga ili meditacija

Odlučite se za nežnu jogu ili istezanje, ne žestoko energičnu ili aštanga jogu, koje bi Vas mogle napuniti energijom. Držite se joga istezanja pred krevet za kojim ćete se baciti na jednostavnu meditaciju. Zatvorite oči i narednih 5 do 10 minuta ne obraćajte pažnju ni na šta osim svog disanja.

L-teanin

Ova amino-kiselina potiče iz zelenog čaja i ne samo da pomaže održanju smirene budnosti tokom dana već pomaže i dublji san tokom noći. Međutim, zeleni čaj ne sadrži dovoljno L-teanina kako bi značajnije unapredio Vaše REM cikluse spavanja. Pored toga, mogao bi Vas i buditi da idete u kupatilo. Stoga, potražite preparate koji sadrže čisti L-teanin. (Neki preparati imaju neaktivne forme teanina što umanjuje njegovu efikasnost.) Uzimajte od 50 do 200 miligrama pred spavanje.

Valerijana

Valerijana je jedan od najčešćih lekova za nesanicu. Brojna istraživanja su dokazala da valerijana poboljšava dubinu sna, brzinu upadanja u san i opšti kvalitet sna. Međutim, njen najefikasniji način upotrebe podrazumeva dugotrajno uzimanje. Mana toga? Oko 10% onih koji je uzimaju se zapravo osećaju energično što ih posledično drži budnima. Ukoliko Vam se ovo desi, uzimajte valerijanu tokom dana. Ako pak to nije slučaj, onda uzimate 200 do 800 miligrama pred spavanje.