BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

7 još uvek skrivenih blaga sveta

Uz neverovatne napretke u tehnologiji, čovek bi pomislio da je svaka glasina o izgubljenom blagu ili raskrinkana kao mit ili je to blago nađeno. Ipak, priče o neverovatnim količinama zlata i draguljima nastavljaju se i u 21. veku.

Bilo je slučajeva i u kojima su priče o blagu zapravo i dovele do pronalaska istoga, ko bi rekao…

2007. deo blaga kapetana Vilijama Kida je i otkriven na manje od 20 metara od obale Kolumbije. Iako zabavan, lov na blago sa sobom nosi opasnost i stoga bi trebalo da bude i osiguran; neki od lovaca su završavali u zatvorima, sa povredama, a neki su i umrli.

La Ciudad Blanca, Beli grad

Mitski grad zlata je fascinacija mnogih već dugo vremena.

Lengenda kaže da je “Beli grad” bogat zlatom, zbog čega je bio fascinacija mnogih istraživača i lovaca na blago otkako ga je konkvistador Ernando Kortes prvi put spomenuo u pismu koje je 1526. poslao španskom kralju Karlu V. Arheolog Vilijam Strong beleži arheološko nalazište u blizini Rio Patuke i Rio Konkire 1933. što dodaje ulje na vatru večno-rastuće legende u kojoj su „plemići jeli iz tanjira obloženih zlatom.“

Februara ove godine, arheolozi i drugi istraživači iz Nacionalnog naučnog udruženja i Univerziteta Hjuston su pomoću naprednih tehnologija kao što je mapiranje detektovane svetlosti i detekcija svetlosti i talasnih širina uspevaju da mapiraju i drevne ruševine.

Zaključak o tome da li ovaj lokalitet krije blago još uvek nije donesen.

Džingis Kanovo Isik-Kul blago

Postoje razne legende koje okružuju jezero Isik-Kul. Od ideje da su vitezovi Templari i hrišćani zakopali blaga Templara tamo, do izgubljenih dragulja koji formiraju zlatnu stazu – i sve one žive još i danas u ovom podneblju.

Jedna od najznačajnijih legendi je o vojskovođi Džingisu koji je navodno sahranjen sa svim svojim blagom. Neke od priča smeštaju njegovo blago u jezero, a druge priznaju da se lokacije ne zna. Izveštaji pak navode da su njegovi vojnici ubili svakoga ko je znao za lokaciju grobnice i kada su se vratili do nje i sami su bili ubijeni.

Džingis Kan je prikupio svoje bogatstvo osvajanjem većeg dela Centralne Azije i Kine u 13. veku, a stečeno bogatstvo je praktično neprocenjivo. Iskopine iz dvadesetih godina nisu dale rezultat zbog nestabilne političke klime.

Od tada bilo je više pokušaja uključujući i ekspedicije od strane Japana i skorašnji pokušaj američkih istraživača koji veruju da su locirali Džingis Kanovu grobnicu, ali blago do danas nije nađeno.

SS Islander i njegovo blago

Brod SS Islander koji je potonuo 1901., nađen je 2012. ali bez zlata na njemu. Zašto je onda na listi? Pa, Mars Company, u čijem je vlasništvu brod , smatra da je zlato na dnu okeana kao posledica pomeranja broda. Oni jesu našli zlatnu prašinu i komadiće zlata na izvađenom brodu, ali to je otprilike to. Mars procenjuje da će blago biti vredno preko 250 miliona dolara, te planira i novu ekspediciju.

Delove broda danas možete videti na obalama ostrva Admiral, a ostatak u Sijetlu.

Izgubljena blaga Antilla

Oni koji traže blago Antilla, olupine nemačkog bojnog broda, bi trebalo da rone duž Severnog rta Aruba.

Kruži priča po kojoj su Antili bili ukotvljeni na Severnoj obali kada su vlasti posetile brod i zatražile njegovu predaju. Dok je kapetan kontemplirao o svojim mogućnostima na obali, ostavio je ventil balastnog rezervoara otvorenim, što je učinilo da brod bude potopljen. Umesto da se preda i izgubi svoje blago, kapetan je odabrao da potopi brod.

Ovaj brod-duh, kako ga lokalci zovu, do danas ostaje spomen na nemačke vojnike iz Drugog svetskog rata.

Blaga Apači indijanaca

Na svetu ima jako mnogo stvarnih, izgubljenih blaga, a deo njih pripada Apači indijancima.

Glasina kaže da su posle napada na teretni voz Apači sakrili svoje ukradeno bogatstvo negde iza stena u Vinčester planinama u Arizoni. Oni koji ga traže tvrde da je ono ukleto, ali to nije sprečilo mnoge lovce na blago da ipak pokušaju da ga nađu.

Izgubljeni Adams Digins

Da biste našli zid kanjona koji plače zlatnim suzama morali biste da nacrtate sebi rutu do Izgubljenog Adamsa Diginsa u zapadnom Novom Meksiku.

1860-ih je Adams pešačio ovim predelom. Pošto je prošao duž Bele reke i popeo se uz Bele planine, Adams i njegova grupa rudara su našli zlatno grumenje sakriveno u basenu za mlevenje kukuruza. Iako je Adams napustio rudnik već druge noći, rudari koji su ostali su brutalno napadnuti i ubijeni od strane Apači indijanaca.

Priče kažu da Adams više nikada nije bio u stanju da nađe svoj zlatni kanjon.

Santissima Concepcion

Sezona uragana na Floridi je dovela do mnogih brodoloma u istoriji. Jedna od značajnijih žrtava južnjačke sezone uragana je bio brodolom Santissima Concepcion ili „El Grande-a.“

Značaj se pridaje jer se radio o 500 ljudi na brodu, ali drugi izveštaju navode i negde između 4 i 190 preživelih koji su prepričali dešavanja. Rekord osim po broju članova posade čini i preko 1 800 000 pezosa u blagu, „77 kovčega bisera i 49 kovčega smaragda.“

Do sada je bezbroj puta pokušano da se pronađe blago, ali to niko nije uspeo. Veruje se pak da je ser Vilijam Fip našao oko 25% blaga tokom ekspedicije 1687. godine.