BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

5 zabluda o spavanju

Mnogo je dokazanih činjenica o spavanju u snu i mnogi veruju da one odgovaraju svima sem njih. Istina je da je našem telu potrebno mnogo sna, ali je i vrlo prilagodljivo okolnostima. Predstavljamo vam 5 mitova o spavanju za koje mnogi misle da ne uključije njih, ali ih svakako ne bi trebalo ignorisati.

Dešava se i vama?

Mnogo je dokazanih činjenica o spavanju u snu i mnogi veruju da one odgovaraju svima sem njih. Istina je da je našem telu potrebno mnogo sna, ali je i vrlo prilagodljivo okolnostima. To uključuje i prilike u prirodi – danju je svetlo, a noću je mrak. Predstavljamo vam 5 mitova o spavanju za koje mnogi misle da ne uključije njih, ali ih svakako ne bi trebalo ignorisati. 

1. Meni ne treba 7-8 sati sna.

Postoji manja grupa ljudi koji kraće spavaju i verujte nam Vi sigurno niste među njima. Našem telu je neophodno 7-8 sati sna da bismo mogli da prođemo kroz sve stadijume sna. Ako nemate ovoliko vremena za spavanje, nećete moći da funkcionišete normalno i budete osveženi za sve obaveze koje dan nalaže.

Tokom prve trećine spavanja ste u “sporom talasu” kada se telo isceljuje i obnavlja. U poslednjoj fazi spavanja prolazimo kroz REM ciklus kada sanjamo, kada se naš mozak ponovo pokreće. Ako se probudite pre toga, propuštate ovu fazu spavanja ili još gore probudićete se u sred ove faze.

2. Ne mogu da zaspim bez telefvizora

Ovo je tolika zabluda da to boli. Televizor je zapravo dizajniran da ne morate da palite svetlo kad se probudite. Ako imate problem sa prečestim buđenjem tokom noći i uključite TV kad se probudite, ovo će Vas ustvari održavati budnim.

Svetlo će Vas stimulisati da ostanete budni. Vama je zapravo potrebna ustaljena rutina koja će Vam pomoći da čvršće spavate kad legnete u krevet. Ako se budite tokom noći, trebalo bi da porazgovarate sa lekarom o temo, jer bi to mogao biti simptom nečega što nema veze sa sapvanjem.

3. Ako ostanem budan celu noć i radim ujutru ću biti bolje prirpemljen za posao ili ispit

Istina je da, zapravo, da tokom spavanja mi ono što nam je u glavi smeštamo iz kratkoročnog u dugoročno pamćenje. Dakle, ako ne spavate noć pred ispit ili pre važnog sastanka nećete moći da se setite informacija jednako brzo kao da ste naspavani.

Nedostatak sna uzrokuje smanjenu moć pamćenja i gubitak koncentracije.

4. Mogu da nadokndaim spavanje ako spavam preko vikenda ili posle posla

U ovoj konstataciji ima istine donekle, ali našte telo nije napravljeno da konstantno nadoknađuje san. Zato bi trebalo da se disciplinujemo da svako veče idemo na spavanje u isto vreme.

Ovo, naravno, ne znači da ne treba da izađete s vremena na vreme prekršite ovu naviku, ali ako disciplinovano ležete u krevet u isto vreme gotovo svako veče, to je najbolje što možete učiniti za svoj organizam.

5. Alkohol pomaže da bolje spavam.

Iako piće pomaže da brže zaspimo, alkohol onemogućava miran i zdrav san. Telo prolazi kroz određeni ciklus tokom spavanja, a alkohol ovo onemogućava (u drugoj polovini spavanja). Uz alkohol se više puta budimo tokom noći i ne možemo da uđemo u “fazu sanjanja” kako bi trebalo da bude u “bezalkoholnom stanju”.

Ako pijete uveče, potrudite se da ne pijete 3 sata pre nego što legnete u krevet, jer tada alkohol nema uticaja na san. Spavanje je najbolji način da održite svoje zdravlje. Ako ga ne shvatite ozbiljno možete naškoditi svoje zdravlju. Najbolje bi bilo da imate rutinu odlaska na spavanje i povedite računa da upijete dovoljno sunčeve svetlosti tokom prepodneva i uskoro ćete se i sami uveriti da imate više energije i britkiji um.