BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

12 saveta za dekoraciju koji će vašu sobu učiniti lepšom

Ne želimo da vas razočaramo, ali dizajneri ne prate nikakav tajni pravilnik. Ne postoje čvrsti i verodostojni zakoni koji regulišu šta radimo. Mi smo kreativni po prirodi i volimo da zamišljamo, sanjamo i istražujemo, prateći svoju intuiciju.

To znači da postoje neki „grubi“ principi koji  nam pomažu da svaki put ostvarimo dobar rezultat. Samo pokušamo i uvek uradimo dobru stvar. To takođe nisu veštine ili trikovi za koje su potrebne godine da se savladaju. Svako može da ih savlada za jedan dan. Smatramo da je ovo osnova za razvoj Vaše lične čudne, kreativne intuicije bez pravila.

Boju sobe izaberite poslednju

Sve vreme dobijamo pozive od vlasnika kuća koji žele da izaberu boju pre nego što se usele. Razumemo logiku. Zašto zidovi ne bi bili sveže obojeni kada novi stanari pristignu? Naravno da se to možete obaviti i na ovaj način, ali po mišljenju dizajnera on nije idealan.

Postoji hiljade boja raznih nijansi i tonova. Svaka od njih izgleda drugačije od kuće do kuće, jer izvori svetla variraju, što znači da ono što izgleda dobro u Vašoj sadašnjoj sobi, možda neće izgledati dobro u nekoj novoj. Treba Vam boja koja najviše odgovara nameštaju, slikama, tepihu ili nečemu sličnom.

Možete odabrati tu boju samo ako se te stvari već nalaze u Vašem domu.

Dajte svom nameštaju prostora da diše

Odolite prenatrpanosti sobe. Elegantan život znači da možete da manevrišete slobodnim prostorom u svojoj kući. Ovo je sjajna vest ako radite sa malim budžetom. Ne morate da popunite prostor sa mnogo nameštaja.

Bolje potrošite novac na manje, ali kvalitetnije komade i Vaša soba će izgledati bolje nego da je ispunjena gomilom jeftinih stvari.

Držite slike na pravoj visini

Galerije i muzeji drže umetnička dela tako da centri svih slika budu postavljeni u jednoj pravoj liniji. Prosečna visina je 1,5 metar. U sobi, gde je plafon viši, možda postoji tendencija da se visina slike poveća. Ali zapamtite: To mora da se odnosi na visinu prosečnog čoveka, a ne visinu sobe.

Ako niste sigurni, forografišite područje na koje želite da stavite sliku. Neverovatno je koliko Vam fotografija može ukazati na neke stvari. Ubacite je u Fotošop ili neku aplikaciju za crtanje na slici. Ovo će dati osećaj da je potrebno veće ili manje umetničko delo ili visoka biljka koja će najbolje popuniti upražnjeno mesto.

Lepo namestite nameštaj na tepih

U osnovi postoje 3 načina na koja možete organizovati nameštaj i tepih.

Sve na tepih: Tepih je dovoljno velik da sav nameštaj stane na njega. Ovo stvara osećaj luksuza. U ovom slučaju -  veće je bolje. Samo budite sigurni da ostavite od 30 do 45 centimetara slobodno sa sve četiri strane tepiha.

Sve sa tepiha: Ukoliko imate malu sobu, veoma je isplativo da držite nameštaj van tepiha. Nemojte izabrati previše mali tepih, izgledaće beznačajno, kao da je naknadno dodat. Tepih bi trebao da stoji kao da može dodirnuti prednje noge svakog komada nameštaja. Ovaj pristup je najpogodniji kada skraćujete veći ravan ili čupav tepih.

Samo prednje noge: Stavite samo prednje noge nameštaja na tepih i uklopite aranžman zajedno sa njim kako bi stvorili dobro definisan prostor dok kreirate osećaj otvorenosti.

Ne držite se teme previše

Na primer rustični morski izgled je veoma popularan danas. Ali on je ponovljen toliko puta da više nema individualnost. Pimorska vibracija može da bude dočarana i kroz palate, umetnička dela, a materijali daju efekat bez oslanjanja na očigledne klišee.

Stvorite ključnu tačku

Postoje glavne i sporedne uloge u svakoj produkciji. Isto važi i u dizajnu. Izaberite svoju zvezdu i neka ona bude centralna tačka u Vašoj sobi. Dozvolite da druge stvari imaju sporednu ulogu. Ne dopustite da sve ima vodeću ulogu, to će samo dovesti do vizuelne buke.

Vaša ključna tačka može biti umetničko delo u dnevnoj sobi, ili neka zanimljiva polica u spavaćoj sobi. Šta god da je to, izaberite nešto što će privući pažnju. U ovoj varijanti, na primer, kamin i osvetljenje rade zajedno kao ključna tačka, privlačeći pogled pravo u centar cele kompozicije.

Razmotrite linije prizora

Vaša ključna tačka bi trebala da bude slobodna i jasna, da bi se mogla videti iz druge prostorije tako da se čini kao da stoji između tih prostorija. Zato je najbolje mesto za tu tačku obično direktno preko puta ulaza u sobu.

Uredite svoje suvenire

Ne stavljajte neki predmet koji se prosto ne uklapa. Bez obzira da li vam je to pratetka ostavila u nasleđe. Ako Vam se to ne sviđa, pronađite drugo mesto za taj predmet (možda u nekoj drugoj prostoriji).

Ujedinjujuća tema može biti boja i ona bi trebalo da bude usklađena  zajedno sa nekim predmetima. Ravnoteža može biti gotovo savršena. Koko Šanel je rekla: „Pre nego što napustite kuću, pogledajte se u ogledalo i sklonite jednu stvar“. U dizajniranju morate znati kada da stanete.

Obratite pažnju na veličinu

Ono što izgleda dobro u prodavnici možda će izgledati kao slon u sobi kada ga donesete u kuću. Ili je suviše malo da bude od nekog značaja. Dakle, uvek razlikujte obim i udeo.

Preveliko ogledalo u obliku sunca je lepo može lepo popuniti prazan zid, a neki detalji (figurice i sl.) mogu biti zanimljivo grupisani. Oni bi bili previše beznačajni pojedinačno. Trojke i petice čine više prijatne aranžmane nego parni brojevi.

Postavite slojevito osvetljenje

Ako imate prirodno osvetljenje u prostoriji, svakako biste trebali da oslobodite prostor oko njega kako bi ušlo što više svetla. Možete dodatno napraviti i mali trik sa osvetljenjem slike na zidu. Samo jedna, centralna lampa koja služi kao osvetljenje ne bi dala isti efekat.

Profesionalni dekorateri prostora prave slojeve svetlosti radi stvaranja interesantnijeg, intrigantnijeg i raznolikijeg prostora. U prostoriji u kojoj je sve ravnomerno, ništa se ne izdvaja. Izaberite ključnu tačku, a možda i sekundarnu pa ih istaknite.

Dodajte na opšte osvetljenje ambijenta i neko manje osvetljenje, kao npr. stone lampe, radi ineresantnijeg izgleda.

Budite odvažni

Ličnost je ono što čini prostor dobrim. Budite zanimljivi i zabavite se. Što više stvari pokušate, lakše ćete pronaći šta funkcioniše, a šta ne.

Ugradite neočekivane elemente „drame.“ Ne konvencionalne fotelje, moderne police za biblioteku i ogroman luster mogu biti neočekivani, ali često daju osećaj harizme. Izbegavajte očekivane stvari i očekivano tumačenje prostorije ako želite sobu koja će biti „Vau!“.

Ignorišite sve principe u korist kreativnosti

Smernice ljudima daju dobru polaznu tačku za opremanje i uređenje svog doma, iako neke od njih nisu praktične za određeni prostor.

Idite za nečim ličnim što Vas čini srećnim, iznad svega, nečim udobnim. Preterano dizajnirane sobe se ne prilagođavaju modernom životu. Kolekcija jastuka i umetnosti koja je naizgled nasumična, zapravo mogu da odišu ravnotežom prostora i stilom.