BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

U 10 koraka do zdrave ishrane

Zdrava ishrana bi mogla da Vam promeni život, a lako ćete se preorijentisati na nju pomoću ovih 10 koraka. Pred vama je vodič, korak po korak, do savršenih zaliha namirnica u Vašoj ostavi - koja se povinuje najnovijem, svetskom ludilu vezanom za zdraviji život.

U 10 koraka do zdrave ishrane

Zdrava ishrana bi mogla da Vam promeni život, a lako ćete se preorijentisati na nju pomoću ovih 10 koraka. Pred vama je vodič, korak po korak, do savršenih zaliha namirnica u Vašoj ostavi - koja se povinuje najnovijem, svetskom ludilu vezanom za zdraviji život.

Smatrajte koga god želite odgovornim za ovaj trend – Gvinet, možda Žizel – ali zdrava ishrana je trend koji je sada tu i ostaće tu. Osnovni postulati? Jesti cele, organske namirnice (sirove proizvode i čisto meso) dok se suzdržavate (i idealno eliminišete u celosti) kofein, obrađene šećere, alkohol, gluten i mlečne proizvode. „Uklanjanjem ovih toksičnih okidača iz ishrane će imati enormno velik pozitivni uticaj na Vaše zdravlje,“ kaže Alehandro Junger, doktor medicine i autor knjige Čisti zalogaji. „Većina ljudi ima više energije kao posledicu, a neki su čak prevazišli i tegobe kao što su hronične glavobolje i sezonske alergije.“

Put do zdrave ishrane ipak i nije baš tako jednostavan. Prema Jungeru, tajna je u kuhinji. „Kuhinja koja ima dobre zalihe svega će Vam olakšati da kuvate pravu hranu i da se zabavite,“ kaže on. Drugim rečima, mnogo je verovatnije da ćete se držati ove ishrane. Evo i 10 neophodnih stvari za koje Junger predlaže da ih uvek imate pri ruci:

1. Povrće

Širok i živopisan izbor organskog voća i povrća bi trebalo da predstavlja osnov Vaše ishrane zdravom hranom. Nakupujte ja jer je jeftino i prepuno antioksidanata – listasto povrće, kao što je rukola, blitva, brokoli i kelj. Repa, šargarepe i drugo korenasto povrće su takođe dobar izbor sa obzirom da je sjajno u dodavanju gustine jelima. Držite pri ruci i svež crni luk, beli luk, đumbir i biljke (poput bosiljka, peršuna, timijana i mirođije) kako biste poboljšali ukus bez dodavanja na kalorijama.

2. Meso

Ključna stvar ovde je kupiti visokokvalitetnu govedinu i živinsko meso. Hranjeno travom, na pašnjacima i organski uzgojeno su etikete koje tražite. Pačije, kozije, divljač i zečije meso mogu biti zanimljivi dodaci Vašim obrocima, ali su nešto teži za naći. Pokušajte da meso nabavite od seljaka sa lokalnih pijaca (a zalihe čuvajte u zamrzivaču). I upamtite da uvek treba da sačuvate kost – ona je instant pojačivač ukusa u supama i paprikašima.

3. Riba

Ciljajte na manje vrste riba iz hladnijih voda, koje sadrže manje metala i toksina. Losos, pastrmka, skuša, sardine, haringa i maleni iverak su sve dobri izbori. Ukoliko svežoj ribi dodajte konzerviranu, vodite računa da na etiketi piše da je „ulovljena u divljini“. Jungerov izbor: Konzervirani inćun, sardine i losos, su dobri izbori omega-3 masnih kiselina, vitamina D i proteina.

4. Jaja

Organska. Ne iz kaveza. Već od slobodnih koka. Podignutih na pašnjaka. Bez hormona. Osećaćete se kao da Vam treba rečnik da biste shvatili značenja na kartonima jaja ovih dana. Prema Jungeru, treba tražiti samo dve etikete: organska i od slobodnih koka, što znači da jaja sadrže manje omega-6 masnih kiselina koje uzrokuju zapaljenja i da su bogatija zdravim po srce omega-3 masnim kiselinama i drugom dobrim po Vas nutrijentima kao što su vitamini A i E i beta-karoten.

5. Žitarice

Junger preporučuje da se držite podalje od zrnevlja koje sadrži gluten kao što su pšenica, raž i ječam. Umesto njega, svoj tanjir ispunite sa bez-glutenskim zrnima kao što su kinoa, proso, amarant, heljda i pirinač. One su sjajne za pravljenje hlebova, palačinki i sporednih jela. Probajte da natopite teže zrnevlje (poput prosa i heljde) na nekoliko sati pre nego što ih skuvate kako bi ih lakše svarili.

6. Pasulj i druge mahunarke

Pasulj krcat proteinima, sočivo, grašak i drugo mahunasto povrće su podjednako idealni za vegeterijance i za one koji jedu meso. Ono je kalorijski bogat dodatak supama i paprikašima i pomoći će Vam da ostanete siti satima. Kao i sa žitaricama, probajte da ih natopite pre kuvanja kako biste ih lakše svarili.

7. Koštunjavo voće i semenke

Nebitno da li je Vaš izbor sirovo ili pečeno, koštunjavo voće i semenke su impresivan izvor zdravih, nezasićenih masti i pune su proteina. Potražite pakovanja koja naglašavaju da nisu posoljene, zaslađene i da nemaju konzervanse. Takođe, dobra ideja je imati i putere od koštunjavog voća pri ruci. Jungerov favorit je puter od badema, jer se može lagano upotrebiti za pripremu soseva i umaka, za zgušnjavanje šejkova i smutija, a odličan je i sam, direkt iz tegle. Bademovo mleko je takođe neizbežan izbor u njegovom arsenalu za pravljenje supa, dresinga, soseva i šejkova.

8. Ulja i masti

Masti imaju lošu reputaciju, ali Junger kaže da su neophodne svakom sistemu u našem telu kako bi funkcionisao, naročito našem digestivnom traktu i mozgu. Potražite organske pripravke i hladno ceđena, nerafinirana ulja. Junger je fan kokosovog ulja za najopštije kuvanje, maslinovog ulja za kuvanje na umerenim temperaturama i kod pravljenja dresinga za salatu, a avokadovog za kuvanje na visokim temperaturama. Izbegavajte ulja koja sadrže mnogo poli-nezasićenih masti, kao što su sojino, kikirikijevo, kukuruzno, pamučno i ulje kanole.

9. So

Da, dobro ste pročitali. „So je neophodna ljudskom organizmu,“ kaže Junger. „Potrebna nam je za adrenalne funkcije, pravilno varenje i opšte funkcije na ćelijskom nivou.“ Odlučite se za pravu morsku so (belu ili sivu) ili himalajsku (rozu) so koja ima najviši mineralni sadržaj. Držite se dalje od rafinirane i izbeljene soli, koja obično sadrži dodatak aluminijuma i hlora.

10. Začini i sosevi

Imajući prave začine, soseve i dresinge pri ruci sa lakoćom dajete na ukusu svakom jelu. Junger preporučuje senf od neprocesuiranih zrna, koji se može koristiti za pripremu brzog, čistog sosa (potražite one koji nemaju šećera i napravljene od jabukovog sirćeta). Još jedan favorit; bez-pšenični tamari, bezglutenskih fermentisani sos od soje koji dodaje odličnu meru slanog Vašim jelima. Junger takođe uživa u balzamiko sirćetu koje dodaje jačinu njegovim supama i salatama.