BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

10 istorijskih činjenica o snu koje sigurno ne znate

Saznajte sve o snovima - kako se na njih gledalo kroz vreme, istoriju, verovanja i umetnost. Snovi su imali veliku ulogu u životima starih naroda, smatrani su "spavanjem duše", porukama od bogova, a njihovo tumačenje je bilo često veoma važno. Snovi su često služili i kao inspiracija za mnoge knjige i filmove.

Snovi kroz istoriju, verovanja i umetnost

  • U havajskoj  mitologiji, snovi su prozvani moe'uhane ili "spavanje duše", jer  je bilo ukorenjeno verovanje da tokom spavanja duša napušta telo i vraća se u njega  kroz suzni kanal, boraveći za to vreme u lua'uhane ili " jami duše“. Noćne more se po ovom verovanju događaju kada duhovi uđu u telo, dok je duša van njega. Zbog toga je po njima bilo moguće i voditi ljubav sa duhovima  (duh preminulog  muža ili žene posećuje telo usnulog supružnika).
  • Razni poznati autori napisali su svoje klasike zahvaljujući snovima. Na primer, Meri Šeli je tvrdio da je inspiracija za „Frankenštajna“ potekla  iz njegovih noćnih mora, a i Robert Luis Stivenson  je isto tvrdio za svoj roman „Dr. Džekil i Mister Hajd“.
  • Egipćani su imali muškog boga snova Serapisa  i brojni hramovi bili su posvećeni njegovom obožavanju. U ovim hramovima bili su smešteni profesionalni  tumači snova ili "oni koji su učeni u magijskoj biblioteci“. Lik boga Serapisa  često je bio uklesan ili  urezbaren na uzglavljima i naslonima za glavu kreveta starih Egipćana.
  • Do 17. veka  kinesko društvo je očekivalo od istaknutih političkih figura da povremeno potraže tumačenje svojih snova, kako bi time održali uravnoteženost i objektivnost na odgovornim funkcijama koje su obavljali.
  • Snovi imaju glavnu ulogu u nekim filmovima, a najpoznatiji su: 1. Film Frica Langa „Žena na prozoru“ (1944) 2. Hičkokovi filmovi : "Začaran" ( u kom je scenu sna dizajnirao Salvador Dali), "Psiho", i "Marni" 3. Film Viktora Fleminga  "Čarobnjak iz Oza"
  • Stari severnoamerički narod Irokezi svake godine priređuju  festival u kojem dele svoje snove sa drugima, kroz priču ili pantomimu.
  • U kineskoj pokrajini Fu-Kein, ljudi  ponekad traže od preminulih predaka da im daju znak kroz snove, tako što spavaju na njihovim grobovima.
  • U staroj Grčkoj, snovi su smatrani porukama od bogova. Inkubacija, ili praksa potrage za značajnim snovima putem spavanja na svetom mestu, takođe je bila vrlo popularna, pogotovo u  kultu Asklepija iz Epidaurusa.
  • Viljem Šekspir (1564-1616), kao i mnogi njegovi prethodnici među grčkim piscima drama, koristio je snove u svom dramama kao pomoć u razvoju priče i likova. Na primer, snovi u Hamletu, Makbetu, Ričardu III, Romeu i Juliji i Kralju Liru otkrivaju ključne psihološki i simbolički uvid u motive i unutrašnje monologe glavnih likova.
  • Jedno od zapadnoafričkih plemena - Ašanti, uzima snove toliko ozbiljno da omogućava muževima da preduzmu pravne mere i akcije protiv drugog čoveka, ako je on imao erotske snove o njihovoj supruzi.