BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Tablete za spavanje - da ili ne?

Kad nismo na odmoru, svi obično imamo vrlo teške i iscrpljujuće dane sa ogromnim brojem obaveza o kojima se treba svakodnevno pobrinuti. Uprkos tome, može se dogoditi da u večernjim satima legnemo i jednostavno ne možemo da zaspimo...

Da li koristiti tablete za spavanje?

Kada stavimo glavu na jastuk, često počinjemo da razmišljamo o sutrašnjem danu i  svim obavezama i aktivnostima koje nas čekaju, ili da ponovo u glavi prolazimo dan koji smo upravo ostavili iza sebe. 

Pre spavanja, neki ljudi se drže određenih pravila koja im pomažu da zaspe lakše: ne gledaju TV, ne uključuju računar, gase sva svetla, ili idu u krevet i bude se uvek u isto vreme. Jedan od načina je i meditacija ili vežbe disanja, koji smiruju telo i um.

Oni koji nemaju vremena za alternativne metode i tehnike - jednostavno će uzeti tablete... Postoji mnogo sredstava i pilula sa sedativnim efektom.

Problem nesanice

Ako nesanica čini vaš život veoma teškim, do mere da niste u mogućnosti da svakodnevne zadatke obavljate na kvalitetan način - najbolje bi bilo da se obratite lekaru i potražite profesionalnu medicinsku pomoć. 

Kako bilo da bilo – ukoliko vam prepišu tablete za spavanje - svakako je dobro da se raspitate i saznate više o nuspojavama i negativnim efektima koje tablete mogu izazvati.

Lekara obavezno pitajte:

  • Da li pilule stvaraju zavisnost,
  • Kakav efekat će uzimanje pilula pred spavanje imati na vas sledećeg dana, i
  • Da li će tablete uticati na poremećaj vašeg ciklusa spavanja.

Postoje i prirodna sredstva za svaku bolest ...

Postoji veliki broj prirodnih sredstava i na našem tržištu koje možete kupiti bez recepta. Kada su u pitanju prirodne tablete, kapi ili čajevi protiv nesanice, oni će verovatno sadržati neke od sledećih lekovitih biljaka:

1. Valerijana

Njen koren se koristi zbog svog umirujućeg efekta. Preparati koji sadrže valerijanu se koriste i u slučaju bolova u stomaku, menstrualnih bolova, i kod anskioznosti. Ona je blag sedativ, a efikasan je protiv lošeg spavanja.

2. Kantarion

Osim smirujućeg dejstva, on se takođe koristi i za blage depresije, jer pomaže kad se osećamo bezvoljno i malodušno. U kremama se koristi za iritiranu kožu tj. posledice opekotina, a takođe je dobar i za regeneraciju rana.

3. Heljda

Najčešće, ona je povezana sa popularnim pićem - pivom. Heljda smiruje vaš nervni sistem, i cenjena je zbog svog blagotvornog dejstva na probavni sistem.

4. Matičnjak

On umiruje i blago sedira, a također ima umirujuće dejstvo na crevne probleme, uzrokovane stresom i anksioznošću. On je takođe dobar u kremama za spoljnu upotrebu, jer ubrzava zarastanje. Navedene biljke možete naći među sastojcima raznih kapsula i kapi, dostupnih u apotekama bez recepta. Takođe, možete ih dobiti u specijalizovanim prodavnicama biljaka i čajeva

Dobra strana prirodnih lekova je da oni ne izazivaju zavisnost i mogu se uzimati kad god vam je to potrebno. Pokušajte da izbegavati hranu i piće, koji imaju energetski efekat (energetska pića, jaki čajevi, hrana sa puno šećera) i izbegavajte kafu najmanje šest sati pre spavanja.

Kada se problemi sa spavanjem pojave, često ih sami pogoršavate

Pogotovo preteranim reagovanjem kojim ćete od ovog problema napraviti još veći nego što jeste. Verovatno iz iskustva znate koliko treba da spavate da biste bili zdravi i zadovoljni. Ne zaboravite, ako niste umorni i pospani, verovatno ste spavali dovoljno.

Još jedan savet: Pokušajte pronaći svoj mir i držati se pozitivnih misli, koje će vas na najbolji i najprirodniji način držati smirenim, a samim tim nećete imati ni probleme sa nesanicom.