BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Osnove o nezi krevetnine i posteljine

Krevet je mesto na kom počinjete i završavate dan i gde provodite trećinu života. Zašto ga ne biste učinili najčistijim, najdivnijim i najkomfornijim mestom u domu? Evo nekoliko saveta kako održavati, a kada treba promeniti krevetninu i krevet.

Kada se pravilno brinete o čaršavima, jastucima, jorganima i dušeku, dobar san tokom noći je zagarantovan.

Krevet je mesto na kom počinjete i završavate dan i gde provodite trećinu života. Zašto ga ne biste učinili najčistijim, najdivnijim i najkomfornijim mestom u domu? Poznavanje pravilnog načina za pranje, sušenje i čuvanje svih komponenti kreveta je od esencijalnog značaja za umirujuće okruženje za spavanje. A ukoliko ste u potrazi za novom posteljinom, imamo nešto i o tome.

Kada bolje razmislite, Vaša krevet je najvažniji komad nameštaja u spavaćoj sobi - i po funkcionalnosti i po ključnom značaju za bilo koji dizajnerski aranžman. Lepo ga presvucite sa sveže opranim tkaninama prijatnih boja i šablona. Recimo, dopadljiva nebesko-pastelna plava je odlična kao osnovna boja i sa nekoliko upadljivih pruga, nežnim cvetnim i geometrijskim motivima dobijate efekat koji je ujedno i otmen i prijatan.

Da bi spavaća soba pozivala na san, prilagodite osvetljenje, temperaturu i nivo buke koji odgovara Vašim potebama. Prema stručnjacima, spavaća soba koja je hladna, tamna i tiha je upravo ono što krije dubok san za odličan odmor.

Kada i kako prati čaršave

Koliko često perete čaršave je stvar Vašeg mišljenja. Uopšteno, ne bi bilo loše prati ih nedeljno kako bi se skinule prljavština i prašina. Koristite se toplom vodom, ne vrućom, jer ona može skupiti vlakna materijala, a jastučnice u boji i sa štampom okrenite naopačke kako biste sačuvali njihove boje. Ukoliko Vam čaršavi imaju delikatne obode ili neke druge detalje, proverite etiketu zarad uputstava za pranje.

Koristite izbeljivače sa kiseonikom za bele i svetle boje (hlorni izbeljivači su previše agresivni za većinu tkanina) kada imate problema sa tvrdokornim mrljama. Ukoliko Vas brine gubitak boje, potrudite se da skinete sve kozmetske proizvode, pa i losione za lice sa glave pre nego što legnete na spavanje, s obzirom na to da su oni česti uzročnici gubitka boje. Mnogi proizvodi za kožu sadrže oksidativne agense koji zista mogu izbeleti čaršave - ako Vas brine ovaj efekat, onda koristite bele čaršave.

Što se tiče sušenja čaršava, centrifugiranje bi trebalo koristiti prema uputstvima sa etikete, i izvaditi ih iz veš mašine ili mašine za sušenje veša pre nego što se sasvim osuše kako bi se gužvanje svelo na minimum. Kad smo već kod toga, pobrinite se da Vam čaršavi budu suvi pre nego što ih sklonite u ormar kako ne bi došlo do pojave buđi u domu.

Ukoliko imate vremena, peglanje čaršava je siguran način da ih ponovo učinite novim i može Vam pomoći da budu pedantno uredni i pošto ih odložite. Ostale presavijene dodatke čuvajte u suvom ormaru ili fioci. Takve površine bi trebalo da budu obložene dobroupijajućim papirima koji ne sadrže kiseline, što će pomoći platnima da ne požute - ali čak i onda kada nemate ove mogućnosti u ormarima, izbegavajte držanje čaršava u plastičnim posudama jer one mogu zarobiti vlagu i tako pospešiti razvoj buđi.

Menjanje čaršava

Trebalo bi da čaršave menjate sa očiglednim znacima starenja: Mrlje, iskrzali obodi ili izbledele boje i šare. Kada kupujete nove, potražite one sa gustinom tkanja od 200 do 400, s obzirom na to da se mnogi proizvođači koriste metodom duple insercije u kojoj su dva do četiri vlakna zajedno uvrnuta pre tkanja. To ne rezultira većim brojem vlakana po kvadratnom centimetru niti sa mekšim čaršavom. Bitniji je kvalitet pamuka. Potražite stoprocentni češljani pamuk koji daje finije čaršave od kardiranog pamuka i uzmite ono što Vam se čini najboljim.

Pranje jastučnica i drugih punjenih predmeta

Da biste zaštitili jastuke, stavite ih u zaštitnike jastuka (navlake sa rajsferšlusima koje idu ispod jastučnica). Ove navlake će sprečiti skupljanje alergena i istovremeno zaštiti jastuk od dlaka i telesnih masti koje se umeju uvući u ispunu. I dalje morate prati jastuke makar dva puta godišnje, a sa obzirom da se najveći broj paperjastih i sintetičkih jastuka pere u veš mašini, možete ih prati u parovima pomoću tečnog deterdženta umesto praška koji ostaje na njima. Isperite jastuke putem ciklusa za ispiranje i pri tome tokom drugog ciklusa bez omekšivača, kako biste bili sigurni da su dobro isprani.

Što se tiče sušenja jastuka, potrebno je da sva vlaga iz njih izađe, jer ona koja ostaje u jastucima vodi buđanju. Koristiti cikluse bez grejanja vode ili one sa nižim temperaturama, jer više temperature mogu vodili grudvanju poliesterskih ispuna jastuka. Vaša sušilica za veš će lepo "naduvati" Vaše jastuke, naročito ukoliko u nju ubacite nekoliko teniskih loptica koje niste koristili (zamotanih u čiste, bele čarape kako biste sprečili prenos boja). Posle toga, svakodnevno kada nameštate krevet protresite jastuke kako biste sprečili nabijanje ispune.

Zamena jastuka

Pitate se kada biste trebali zameniti jastuke? Uz redovno pranje i istresanje, prosečan jastuk sa perjem ili paperjem može trajati godinama. "Imam jastuke na krevetima koji su stari od 10 do 15 godina," kaže Marta. Na duge staze, najjeftiniji izbor su visokokvalitetni jastuci punjeni paperjem, jer se bolje drže od drugih veštačkih ispuna koje se obično istroše za tri do četiri godine. Kada jastuk više ne deluje ujednačeno ispunjen pošto ga istresete ili se budite sa hronično bolnim vratom ili leđima, vreme je za zamenu.

Važno je napomenuti da visokorangirani proizvođači nekad nude uz naknadu i dodatno punjenje svojih jastuka, ali ukoliko tražite nov, uzmite onaj koji nudi najbolju podršku Vašem telu.

Onima koji spavaju na stomaku najviše odgovarju meki (obično paperjasti) jastuci, jer smanjuju zamor vrata; spavači na leđima traže polu-tvrde jastuke koji su ravniji. Jastuci koji su tvrđi su najbolji za one koji spavaju na boku ili se mnogo okreću tokom noći.

Najbolji čaršavi koje možete kupiti

Od mekanih bambusnih čaršava do luksuznih pamučnih jorgana, postoje mnoge opcije organske - i druge posteljine od prirodnih vlakana. Najbolji izbor na tržištu su, međutim, stoprocentni pamučni varijeteti - platna koja dišu i napravljena su u celosti od pamuka i traju mnogo godina. Egipatski pamuk, još jedan visokokvalitetan materijal koji se gaji u plodnoj dolini Nila, ima duga vlakna i oduvek važi kao vrlo dobar, visoko-absorptivan materijal. Supima, američka verzija egipatskog pamuka je najfinija, stara vrsta pamuka koja se uzgaja u SAD-u - a pima se uglavnom uzgaja u jugozapadnim Sjedinjenim državama i svoje ime stara vrsta duguje američkom indijanskom plemenu.

Druge vrste pamuka su lan, bambusni i organski pamuk. Lan je luksuzno vlakno, dobija se od biljke lana, leti je hladno i prijatno i postaje mekše posle mnogo godina upotrebe. Laneno-pamučne mešavine su pristupačnije i uopšte se lakše održavaju od čistih lanenih čaršava ili onih na bazi pamuka. Ukoliko Vam je toplo tokom spavanja, probajte hladne i svilenkaste čaršave sa bambusovim vlaknima. Često su mešani sa organskim pamukom te vlakna dobijena od pulpe bambusne trave su prirodno otporna na bakterije. Iako se trava brzo obnavlja, proizvodnja vlakana je toliko zahtevna po pitanju resursa da ovo nije nužno i "zeleni" proizvod. Gajen i bran pomoću metoda koje ne uključuju štetne pesticide, organski pamuk je ekološkije rešenje. Imajte na umu da su neki čaršavi označeni kao "organski" bojeni sa neorganskim bojama.

Kako se brinuti o jorganu

Većina tanjih i debljih jorgana ima samo navlaku koja se mnogo lakše čisti i poput zaštitne navlake jastuka pomaže onima koji se čuvaju od alergija da se izlažu prašini i prljavštini. Ona takođe štiti i od masnoća koje bi mogle razložiti vlakna i na kraju dovesti do izlaska ispune. Dekorativni tanji jorgani, koje imamo u svim bojama i stilovima, sa druge strane ne zahtevaju navlake. Njih bi zato trebalo prati nedeljno - mesečno ukoliko koristite neku vrstu zaštite, ali sam jorgan nećete morati tad prati osim ako ne prospete nešto na njega. Kada je to neophodno, njih možete prati prema uputstvima sa etikete.

Da biste ih osušili, koja može voditi buđi, temeljno osušite sve jorgane - mnoge bi trebalo i mogu se sušiti u mašinama za sušenje veša, ali proverite etiketu pre nego to uradite. Držite ih složene na hladnom, suvom mestu, daleko od vlage i svetlosti. Lanene ili platnene vreće za njihovo čuvanje će im omogućiti da dišu; izbegavajte plastiku koja sprečava cirkulaciju vazduha. Da biste sprečili nakupljanje neprijatnih mirisa, okačite jorgan na štrik tokom suvih, vetrovitih dana svakih par meseci. Prozračnost mu možete vratiti u mašini za sušenje veša, baš kao što biste i sa jastukom.

Zbog toga što ne mora da podržava teret na način koji to jastuci i dušek čine, Vaš jorgan bi mogao da traje i 15 do 25 godina ukoliko ga štitite i redovno vetrite. Zamenite ga kada počne da deluje mlitavo i ravno ili počnu da ispadaju komadići ispune iz njega. Kada kupujete novi jorgan, uzmite u razmatranje i temperaturu spavaće sobe pre nego se odlučite za materijal i težinu. I potražite one koji su duplo štepani i sa kockastom konstrukcijom jer to sprečava curenje paperja i pomaže da se punjenje ne zgrudva ili ne zaravni posle pranja.

Kako zaštititi dušek i kada ga zameniti

Navlaka dušeka je najbolji način da se on zaštititi od prašine koja izaziva alergije. Prekrivač takođe sprečava da dušek upije znoj, što može voditi i njegovom bržem propadanju. Odaberite navlaku koja je prošivena ili tapacirana zarad dodatne mekoće (povedite računa da navlaku dušeka perete jednom mesečno jer njena spoljašnjost vrlo brzo može biti zaprljana). Većina dušeka je konstruisana dovoljno dobro da ne zahteva okretanje, a i kreveti obično imaju svoje gornje i donje delove koji su ilustrovani prošivenim dizajnom na nekoj od strana. Neki stručnjaci predlažu da ih okreće sa kraja na kraj jednom mesečno u prvih šest meseci i zatim jednom tokom svakog godišnjeg doba. Ovo je važno ukoliko je jedan partner teži od drugog ili ukoliko spavate sami jer to omogućuje da težina bude ravnomerno raspoređena širom ležišta.

Ukoliko patite od alergija i primećujete da simptomi postaju hronični, bez mogućnosti za poboljšanje, dušek Vam je možda akumulirao i previše prašine. Zamena starog dušeka i bolje provetravanje prostorije su dva najefikasnija način da se prašina smanji, prema strušnom časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology. Visokokvalitetni dušeci će Vam trajati do 20 godina, dok oni jeftiniji mogu biti osmišljeni tako da traju do osam godina. Pomoću navlake i redovnog menjanja strana možete produžiti radni vek dušeka. Znaćete da je vreme da ga zamenite kada se zbog njega "ukočite"; verovatno je izgubio svoju tvrdoću-mekoću, a i elastičnost je nestala.

Preuzeto sa: https://www.marthastewart.com/270618/bedding-care-101