BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Evo i zašto tako često osećamo ’septembarsku anksioznost’

Ako ste ikada osetili kako Vam se raspoloženje menja sa promenom godišnjeg doba, znate i koliko to doba godine može imati veliki uticaj na to kako se osećate. Za anksioznost je poznato da se pogoršava tokom određenih mesecu (poput leta, recimo), dok stanja poput sezonskog afektivnog poremećaja (SAP-a) mogu pokrenuti ozbiljne depresivne epizode tokom zime.

I kako da se sa njome izborite

Ako ste ikada osetili kako Vam se raspoloženje menja sa promenom godišnjeg doba, znate i koliko to doba godine može imati veliki uticaj na to kako se osećate. Za anksioznost je poznato da se pogoršava tokom određenih mesecu (poput leta, recimo), dok stanja poput sezonskog afektivnog poremećaja (SAP-a) mogu pokrenuti ozbiljne depresivne epizode tokom zime.

Kako se avgust završi i zagazismo u septembar, promena godišnjeg doba iz leta u jesen može biti izvor anksionznosti za mnoge osobe, a stručnjaci su objasnili šta je uzrok tome.

Anskioznost se opisuje kao osećaj nelagode, brige i straha koji svako može doživeti u nekom  trenutku života, ali je kod nekih on izraženiji kada se počnemo opraštati sa letom. Simptomi variraju od osobe do osobe i u zavisnosti od toga koliko su ozbiljni, mogu veoma uticati na naš svakodnevni život.

Okidači anksioznosti su različiti za svakoga, ali ih mogu pokrenuti rokovi na poslu, medicinski pregledi, veći životni događaju poput preseljenja u novi dom ili za neke, mogu doći i sa određenim dobom godine.

Prema stručnjacima, ovo su razlozi zbog kojih možda osećate septembarsku anksioznost, a tu su i načini da se sa njome izborite.

1. Septembar znači da je došao kraj godišnjim odmorima i da život postaje ozbiljniji

Dr Arun Tijagarajan, medicinski direktor pri Bupa zdravstvenoj klinici kaže, „Nije neobično za nas da se odreknemo naše uobičajene rutine i navike tokom letnjih meseci što nam otežava prilagođavanje normalnosti. Zbog toga, septembar može biti uznemirujuć za neke.“

Kada dođe kraj letu, povratak pritiscima normalnog života može biti uzrok anskioznosti

2. I dalje povezujete septembar sa povratkom u školu

„Slično tome kako smo se osećali kao deca kada smo se sa septembrom vraćali u školu, ovaj period donosi period iščekivanja i prirodno je da ćemo se možda osećati pomalo uznemireno,“ kaže doktro.

3. Mozak Vam reaguje na vremenske promene

„Iako septembar nije zvanični početak jeseni, ipak imamo osećaj da se radi o promeni godišnjeg doba što takođe može imati ulogu u našem mentalnom zdravlju i raspoloženju. Sezonski afektivni poremećaj je tip depresije koji nastaje i nestaje sa sezonskim obrascem.“

„Tačan uzrok SAP-a nije u potpunosti shvaćen, ali vodeća teorija je da nedostatak svetla možda utiče na pravilan rad dela mozga koji zovemo hipotalamusom, što utiče na produkciju serotonina, hormona koji utiče na naše ponašanje i san. Nedostatak sunčeve svetlosti i niži nivo serotonina mogu voditi osećaju depresije.“

Pa, kako se onda nositi sa septembarskom anskioznošću?

Dr Tijagarajan predlaže sledećih pet metoda za borbu sa siptomima.

1. Upoznajte se sa čime se borite

„Čest uzrok anksioznosti je osećaj skrhanosti, bez posebno razloga iza njega. Razgovor sa prijateljem ili medicinskim stručnjakom o Vašim simptomima Vam može pomoći da shvatite zašto se tako osećate. Razgovor od 10 minuta bi Vam mogao dati pojašnjenje i instrumente sa kojima ćete se pozabaviti sa anskioznošću i umanjiti težinu simptoma.“

2. Okupirajte se

„Rad je sjajan način da skrene pažnju telu i da držite pod kontrolom simptome anksioznosti. Ukoliko se osećate tugaljivo, nađite se sa prijateljima na kafi ili pogledajte Vama omiljenu emisiju. Ovo bi trebalo da okrepi Vaš duh i usredsredite svoj um na srećne misli, a ne na one koje su brige i strahovi.“

3. Vitamin D

„Dobro iskoristite poslednje dane sunca. Šetnja posle ručka je dobar način da se mozgu pruži potreban kiseonik i može pomoći da se olakšaju simptomi anksioznosti. Ovih nekoliko dodatnih minuta sunca svakodnevno Vam može pomoći da održite visoke nivoe melatonina i serotonina kako biste bili energičniji i bolje raspoloženi.“

4. Ne odbacujte svest o trenutku sve dok je ne probate

„Svest o svakom trenutku je odličan instrument kojim se mnogi ljudi koriste da se bore sa simptomima stresa i anksioznosti. Iako Vama može delovati kao bezvezan zadatak gde mirno sedite fokusirani na disanje, svest o trenutku i meditacija dokazano imaju pozitivan uticaj na mentalno blagostanje. Postoje i besplatne aplikacije koje će Vas glasovno navoditi kroz stresne periode – proverite i vidite da li će Vam pomoći!“

5. Spoznajte i kada Vam je potrebna pomoć

„Kako je anksioznost nešto sa čime se suočava dosta ljudi, ponekad je teško spoznati kada treba potražiti pomoć medicinskog profesionalca. Ukoliko simptomi traju i uobičajeni instrumenti ne pomažu da se simptomi ublaže, najbolje je zakazati pregled i prodiskutovati na ovu temu. Ukoliko lekar opšte prakse dijagnostikuje SAP, postoje dostupni tretmani koji pomažu da se obuzdaju simptomi iz dana u dan.“

 

https://www.cosmopolitan.com/uk/body/health/a28768863/september-anxiety/