BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

12 zimskih supernamirnica

Istinski zaljubljenici pravilne ishrane znaju da su zimske namirnice među najboljim supernamirnicama. Od zeleniša preko izdašnih bundeva, razno povrće i voće dolazi tokom jeseni i zime i sasvim opravdano zaslužuje mesto na Vašem meniju.

Ukoliko povećate konzumiranje ovih svežih plodova, bićete u vrhunskoj nutritivnoj formi taman kada počne sezona gripa i prehlada. Pročitajte više i otkrijte koje su to supernamirnice najbolje za jelo tokom hladnijih meseci. 

1. Japanska jabuka

Ovo prelepo narandžasto voće je ukusno koliko i hranljivo. Sezona im je između oktobra i ranog januara i bogate su vlaknima, vitaminom A, C i mnogih mineralima. Japanske fuju i hačija jabuke su najčešće, ali možda nađete i neke druge varijetete iz zemalja koje su nam bliže.

Sa 118 kalorija za ovo veliko voće, japanske jabuke su i ukusne i dobre za dijete. Odaberite one koje imaju sjajnu, živopisnu kožu i ukus će biti optimalan. U najzrelijem stanju, ovo voće razvija i note ukusa cimeta.

2. Brusnica

Česti sastojak salata i sporednih jela u doba sezone praznika, ovo oporo jesenje voće će Vam skupiti usta, ali zato ima i jedinstvena anti-upalna i antibakterijska svojstva.

Nutricionista Bet Marej kaže da se sok od brusnice kao narodni lek koristi za infekcije urinarnog trakta usled visokog nivoa fitonutrijenata. Pregled jednog ne tako davnog istraživanja iz 2009. koje je objavljeno u stručno časopisu Critical Reviews in Food Science and Nutrition navodi da se brusnica izgleda suprostavlja ćelijskim upalama, koje su temelj za nastanak kardiovaskularnih i tumorskih bolesti. Koristite ih sveže kako bi dale slatko-gorak ukus jelima ili napravite sos od njih kao klasičan praznični i zdrav dodatak glavnom jelu.

3. Dunja

Ovo aromatično i pomalo slatko voće je hranljivo i sjajno za kuvanje. Bogata je vitaminom C. Ukoliko je nikada niste jeli, ima ukus negde između jabuke i kruške. Dunje su skoro nejestive kao sirove, ali su izvrsne kada su kuvane.

Uživajte u njima između oktobra i decembra. Naći ćete ih na pijacama, kod organskih uzgajivača i piljarama. One su sjajan izbor za džemove i marmelade jer su bogate pektinom, prirodnim sastojkom gelastih materija. Pektin daje strukturu punjenima i namazima i doprinosi i njihovom bogatom i delikatnom ukusu.

4. Slatki krompir

Ovaj sezonski favorit, slatki krompir i njegovi recepti, se nalaze na mnogim prazničnim stolovima zapadne hemisfere. Dijetetičar i fiziolog sporta Mindi Blek nam ukazuje na to da on sadrži velike količine vitamina A. Jedna porcija slatkog krompira nosi sa sobom više preko sedam dnevno preporučenih količina vitamina A.

Skrobasto i slatko, ovo svestrano povrće se dobro uklapa u pregršt jela. Probajte da ga iskombinujete pečenog sa paprikama ili kao ukras na salati od spanaća i rukole. Dodajte tome još kozji sir i piletinu i dobićete sito predjelo. Kuvani slatki krompir je takođe ukusan i kada ima malo putera na njemu, ali i sasvim sam.

5. Brokoli

Brokoli može biti zdrav dodatak jesenjem meniju. Ova biljka iz porodice kupusa je bogata vitaminom C, vlaknima, beta-karotenom, folatima i kalijumom. Sa samo 15 do 25 kalorija po služenju, on je takođe dobar i za struk.

Sjajan je dodatak kremastim zimskim supama i jelima iz rerne. Dodajte ovo klasično povrće u salate ili ga iseckajte i ubacite u razne vrste snažnih umaka. Sotirani brokoli pospite orašastim plodovima, komadićima narandže i maslina i dobićete slatki, ukusni miks.

6. Seme bundeve

Dijetetičarka i fiziolog sporta Mindi Blak kaže da jedna porcija bundevinih semenki sadrži 14% dnevnih potreba cinka. Probajte ih začinjene sa malo morske soli i maslinovim uljem i pospite po salati. Bundevino seme je poput ukusnog i hrskavog preliva i niskokalorična zamena je za krutone.

7. Nar

Nar je moćno voće, kako svojim ukusom tako i nutritivnim vrednostima. Ima visok nivo flavonoida i polifenola. Ovo oporo voće je popularan dodatak koktelima, sokovima, smutijima i salatama.

Tvrda, crvena kora se otvara i otkriva jestive semenke koje okružuju vrećice ispunjene sokom. Jedna čaša soka od nara sadrži više antioksidanasa od crnog vina, zelenog čaja ili borovnice. Jedite same semenke, pospite ih po salati... Nar je i odličan dodatak za mnoge jače marinade i savršen je za dodavanje jogurtu ili pahuljicama od žitarica.

8. Kelj

Kelj, član porodice kupusa, dolazi nam u prirodnom obliku ili obranog lišća, ali obe forme nose brojne zdravstvene prednosti. Kelj sadrži beta-karoten, folate i vitamin C i da je bogat vlaknima.

Smatra se jednim od najbogatijih izvora kalcijuma, magnezijuma i kalijma  među povrćem. Jedna šolja seckanog kelja sadrži 10% potrebnog dnevnog unosa kalcijuma, 24% dnevno potrebne vrednosti folata, 134% vitamina A i vitamina C kao i neverovatnih 500% potrebnog vitamina K. Probajte ga samog ili sotiranog ili ga dodajte u čorbe ili salate.

9. Cvekla

Prema nutricionistima, cveklu teško šta može pobediti u trci za supernamirnicu. Ovo repasto povrće je vrlo hranljivo, jer sadrži vitamin B6 i minerale poput gvožđa i magnezijuma.

Pomešajte cveklu i kozji sir u salatu od rukole i dobićete zdravo sporedno jelo lepog i snažnog ukusa. Grilujte je i skuvajte sa drugom povrćem – i to je sjajno. Cvekla je takođe popularna i u svojim hladnijim ili ukišeljenim oblicima.

10. Kruške

Ova popularna voćka je prepuna vitamina C i vlakana, a po posluženju sadrži oko 5 g vlakana. Iseckajte 6 krušaka i pomešajte ih sa cimetom. Dodajte u šerpu sa svinjskim butom i kuvajte na tihoj vatri 6 sati - dobićete izuzetno ukusno i zdravo jelo.

11. Prokelj

Pored vitamina C i A i minerala mangana, prokelj je bogat i flavonoidima. Jedna šolja prokelja sadrži 4 grama dijetarnih vlakana, koja pomažu varenje, sprečavaju zatvor i pomažu da ne dođe do naglih skokova vrednosti šećera u krvi. Baren, pečen ili kuvan prokelj i kombinovan sa kuvanim, seckanim jabukama je odlično sezonski i vrlo zdravo sporedno jelo.

12. Bundeva

Jesenje bundeve obezbeđuju mnogo hranljivih vlakana, što ih čini izuzetno zdravim izborom hrane za zdravlje srca i digestivnog trakta. Značajne količine kalijuma, vitamina B-6 i folata zaokružuju status bundeve kao zimske supernamirnice.

U šolji čorbe od bundeve , dobijamo skoro pola preporučene dnevne doze vitamina C. Jesenja bundeva je prepuna antioksidanasa kao što su beta-karoten i visok sadržaj ovih materija je ono što Vas štiti od zagađivača i hemikalija i takođe pokazuju u jedno snažno protiv-upalno delovanje.